Żywność ekologiczna rośnie w siłę. Wartość rynku przekroczy miliard?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Newseria Biznes, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-08-2017,10:35 Aktualizacja: 03-08-2017,11:00
A A A

Wartość krajowego rynku żywności ekologicznej w tym roku może przekroczyć miliard złotych. Liczba producentów ekologicznych w Polsce wzrosła z 3,7 tys. w 2004 roku do 24,2 tys. w 2016 roku..

- Sprzedaż produktów ekologicznych rośnie w Polsce 20 proc. rok do roku. To trend, który obserwujemy trzeci czy czwarty rok z rzędu. Segment żywności ekologicznej będzie najszybciej rosnącą gałęzią żywności sprzedawanej w sklepach - podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Wiktor Miałkowski, partner w firmie Pro Business Solutions.

rolnictwo ekologiczne, Francja, rolnictwo, federacja rolnictwa ekologicznego, UE, prawo

Rolnictwo ekologiczne ofiarą własnego sukcesu? Przybywa problemów

Francuska federacja rolnictwa ekologicznego twierdzi, że wspólna polityka rolna UE jest niedopasowana do dynamiki rozwoju tego sektora, co powoduje, że stał się on ofiarą własnego sukcesu. Coraz większemu popytowi na produkty rolnictwa...

Polacy przywiązują coraz większą wagę do zdrowego odżywiania, stąd szybko rosnąca popularność żywności ekologicznej. Jak podaje ministerstwo rolnictwa wartość krajowego rynku żywności ekologicznej w 2017 roku może po raz pierwszy przekroczyć miliard złotych.

Z danych przytaczanych w raporcie IMAS "Żywność ekologiczna w Polsce" wynika, że w kraju żywność bio stanowi ok. 0,5 proc. rynku spożywczego. Dla porównania w Europie Zachodniej odsetek ten sięga 2-8 proc.

- Ciekawe jest porównanie siły nabywczej. Niemiec zarabia cztery razy więcej od przeciętnego Polaka, ale wydaje na żywność ekologiczną dwadzieścia razy więcej, co jednoznacznie potwierdza olbrzymi potencjał tego rynku i to, że będzie on rósł - ocenia Miałkowski.

Z raportu Międzynarodowej Federacji Rolnictwa Ekologicznego IFOAM wynika, że w 2015 roku wartość światowego rynku żywności organicznej przekroczyła 60 mld euro, z czego w Europie ponad 26 mld euro.

żywność ekologiczna, produkty ekologiczne, certyfikacja produktów ekologicznych, żywność eko

Żywność ekologiczna coraz bardziej dostępna. Chcemy być fit

Żywność ekologiczna dostępna już jest nie tylko w sklepach specjalistycznych, ale także w dyskontach oraz sklepach convenience. Chęć dbania o jakość i walory zdrowotne spożywanych produktów staje się u nas coraz ważniejsza. Polacy mają coraz...

Raport szwajcarskiego Instytutu Badań Rolnictwa Ekologicznego FiBL wskazuje, że w 2014 roku na żywność eko przeciętny Niemiec wydał 97 euro, a Szwajcar ponad 220 euro. W Polsce przeciętny konsument przeznaczył na ten cel 4 euro. Ta kwota będzie jednak stopniowo rosnąć, zwłaszcza że dostępność takich produktów jest coraz większa.

Jak wynika z danych resortu rolnictwa, liczba producentów ekologicznych wzrosła z 3,7 tys. w 2004 roku do 24,2 tys. w 2016 roku. Najwięcej jest ich w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, zachodniopomorskim i mazowieckim, a najmniej w śląskim i opolskim.

Z kolei liczba przetwórni ekologicznych zwiększyła się z 55 w 2004 roku do 562 w 2015 roku.  Poza specjalistycznymi sklepami, których w kraju jest 880, ekologiczną żywność można już także kupić w dużych i mniejszych sklepach sieciowych. Lidl i Biedronka z ponad 3,3 tys. sklepami mają już 26-proc. udział sprzedaży w produktach FMCG.

Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna, bezpieczeństwo żywności, kontrola żywności, jakość żywności, ministerstwo rolnictwa

Żywność jest bezpieczna. Zmiany w inspekcjach są niepotrzebne

Krajowy Zjazd Lekarzy Weterynarii zaapelował do ministra rolnictwa o odstąpienie od konsolidacji inspekcji nadzorujących żywność. Jeśli jednak doszłoby do reformy, to nowa instytucja powinna podlegać premierowi, zostać spionizowana oraz wzmocniona...

- Przeciętny Polak kupuje tego rodzaju produkty w supermarketach oraz dyskontach, które najbardziej przyczyniają się do demokratyzacji dostępu. Po pierwsze mocno zbijają ceny, a po drugie są już w każdym mniejszym mieście, co oznacza, że praktycznie każdy Polak jest w stanie taki produkt kupić - tłumaczy Miałkowski.

Dla większości z nas żywność ekologiczna to ta typowo polska. Jak jednak przekonuje ekspert Pro Business Solutions, przy zakupach warto zwracać uwagę nie tylko na kraj pochodzenia.

- Produkty biologiczne muszą być produktami certyfikowanymi. Podstawowa wskazówka dla kupujących to tzw. zielony listek, bardzo rozpoznawalny i wspólny znak dla wszystkich produktów wprowadzanych do obrotu na rynkach UE, również w Polsce - kończy znawca rynku.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!