Biopaliwowa piątka jest potrzebna. Może zwiększyć popyt na zboża i kukurydzę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-04-2023,9:10 Aktualizacja: 05-04-2023,9:15
A A A

Polska Koalicja Biopaliw i Pasz Białkowych (PKBiPB) - z nadzieją na faktyczną realizację podjętych uzgodnień - przyjęła deklarację wicepremiera Henryka Kowalczyka dotyczącą nowelizacji ustawy o biopaliwach do końca maja 2023 r.

Takie stanowisko Koalicja zajęła w nawiązaniu do dyskusji oraz ustaleń tzw. okrągłego stołu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przypomina, że w zawartym pisemnym porozumieniu, po podjęciu kwestii biopaliw przez przedstawicieli środowiska producenckiego zbóż i rzepaku w formie listy konkretnych propozycji działań, wicepremier Henryk Kowalczyk podjął zobowiązanie „wprowadzenia nowelizacji ustawy o biopaliwach wg załącznika przygotowanego przez Polską Koalicję Biopaliw i Pasz Białkowych, w terminie do końca maja 2023 roku, jako ważnego elementu stabilizacji dochodów rolniczych”.

produkcja biokomponentów, biopaliwa, estry metylowe, KOWR

Produkcja biokomponentów idzie w górę. KOWR podaje dane

W 2022 roku wykorzystano 2,3 mln ton surowców, z których wyprodukowano 1,3 mln ton biokomponentów, które zostały wykorzystane jako dodatki do benzyn i olejów napędowych - wynika z danych Krajowego Ośrodka Wsparcia...

Biopaliwowa piątka

- Organizacje rolnicze i branżowe skupione w Koalicji z satysfakcją przyjęły deklarację przedstawicieli resortu dotyczące zwiększenia udziału bioetanolu w benzynach poprzez wdrożenie standardu E10, co będzie istotnym elementem dla ustabilizowania sytuacji popytowej na ziarno zbóż, głównie kukurydzy. Tym niemniej ważny jest w naszej opinii cały proponowany przez nas pakiet określony roboczym mianem „Biopaliwowej piątki dla rolnictwa” w sposób kompleksowy wychodzący naprzeciw celom porozumienia, który powinien być zrealizowany w całości – stwierdził cytowany w komunikacie Adam Stępień, dyrektor generalny Krajowej Izby Biopaliw oraz Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.

Natomiast Mariusz Olejnik, prezes Polskiej Federacji Rolnej zwrócił uwagę na słowa wiceministra rolnictwa Janusza Kowalskiego, który wskazał, że projekt ustawy wdrażającej benzynę E10 jest już przygotowany. W związku z tym branża z niecierpliwością czeka na formalne uruchomienie tego procesu legislacyjnego.

Konkretne rozwiązania

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska popiera wprowadzenie E10, więc czas na konkretne rozwiązania, na które czekają i rolnicy, a które szybko może zwiększyć popyt na rynku zbóż. Ponadto uważamy, że paliwa trafiające od nas do Ukrainy również powinny zawierać biokomponenty krajowego pochodzenia – dodał Olejnik.

PKBiPB wśród swoich propozycji przedstawiła również pilne uregulowanie kwestii współczynnika redukcyjnego NCW na kolejne lata, zwiększenie udziału polskiego bioetanolu, podniesienia poziomu blendowania biodiesla w oleju napędowym oraz uruchomienie preferencyjnej sprzedaży biopaliwa flotowego z 20-proc. dodatkiem estrów metylowych (B20).

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama