Żywność ekologiczna coraz bardziej dostępna. Chcemy być fit

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
12-07-2017,14:10 Aktualizacja: 12-07-2017,14:29
A A A

Żywność ekologiczna dostępna już jest nie tylko w sklepach specjalistycznych, ale także w dyskontach oraz sklepach convenience. Chęć dbania o jakość i walory zdrowotne spożywanych produktów staje się u nas coraz ważniejsza.

Polacy mają coraz większą świadomość wpływu spożywanego jedzenia na zdrowie i kondycję fizyczną. Ma to związek z m.in. rosnącym poziomem wykształcenia, popularnością programów kulinarnych, chęcią bycia fit i światowym trendem dbałości o jakość produktów spożywczych.

żywność ekologiczna, produkty ekologiczne, certyfikacja produktów ekologicznych, żywność eko, bioprodukty

Jest przełom w sprawie unijnych przepisów dotyczących ekożywności

Po niemal trzech latach negocjacji państwa członkowskie i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie nowych unijnych regulacji dotyczących produkcji i oznakowania żywności ekologicznej. Nowe przepisy mają wspierać ekologiczną produkcję w całej...

Efektem tego jest rosnąca sprzedaż żywności ekologicznej w kraju. Każdego roku kupujemy o 20 proc. więcej pokarmów BIO.

Według raportu Międzynarodowej Federacji Rolnictwa Ekologicznego IFOAM (2015 Annual Report) wartość światowego rynku żywności organicznej przekroczyła 60 mld euro, a w samej tylko Europie osiągnęła ponad 26 mld euro.

W Polsce trend ten dopiero się tworzy. Udział żywności ekologicznej wynosi u nas około 0,3 proc. całego rynku spożywczego, ale systematycznie rośnie.

Szacuje się, że w 2016 roku Polacy wydali na nią już ponad 900 mln zł.

Potencjał dalszego wzrostu kategorii podkreśla raport Instytutu Badań Rolnictwa Ekologicznego FiBL ze Szwajcarii, który pokazuje poziom spożycia żywności ekologicznej w przeliczeniu na mieszkańca w poszczególnych krajach Europy.

W roku 2014 w Polsce było to zaledwie 4 euro, podczas gdy w Niemczech 97, a w Szwajcarii aż 221.

żywność ekologiczna, produkty ekologiczne, certyfikacja produktów ekologicznych, norwegia, islandia

Produkty ekologiczne z Norwegii i Islandii znów trafią do Unii

Od 18 marca do Unii Europejskiej ponownie będzie można eksportować i wprowadzać do obrotu produkty ekologiczne (m.in. łososia) z Norwegii i Islandii. Długo oczekiwaną decyzję w tej sprawie podjął Wspólny Komitet Europejskiego Obszaru...

Badania pokazują, że Polacy zaczynają myśleć o jakości swojego jedzenia w myśl hasła "Jesteś tym, co jesz". Większość ogranicza się jednak do sięgania po ciemne pieczywo i nabiał oraz polskie produkty, często utożsamiane z BIO. Nasz wyroby są na tle innych krajów, mniej traktowane nawozami, ale to nie wystarczy.

Pojawiły się więc organizacje, które kontrolują jakość całego cyklu produkcji i wydają odpowiednie certyfikaty. Potwierdzają one niestosowanie nawozów sztucznych, oprysków chemicznych czy konserwantów. I to wyłącznie taką żywność możemy nazywać ekologiczną.

W ramach Unii Europejskiej, wszystkie paczkowane produkty ekologiczne, wyprodukowane w jednym z państw członkowskich, muszą być oznaczone specjalnym zielonym znakiem. Właśnie takiego symbolu powinni szukać klienci, planujący zakup prawdziwie ekologicznej żywności.

Dla Polaków, głównymi ograniczeniami w spożywaniu żywności ekologicznej są wyższe ceny oraz niższa dostępność. O ile rosnąca zamożność powinna wyeliminować pierwszy problem w dłuższej perspektywie czasowej, o tyle dostępność produktów EKO już szybko rośnie.

Obecnie głównymi miejscami zakupu żywności ekologicznej są specjalistyczne sklepy, supermarkety oraz, ku zaskoczeniu wielu osób, sieci dyskontów Biedronka i Lidl.
 

Poleć
Udostępnij