Wsparcie produkcji biometanu. Poszerzony zakres zastosowania gazociągów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-05-2025,9:00 Aktualizacja: 05-05-2025,9:58
A A A

Ułatwienia w budowie gazociągów bezpośrednich dla wytwórców biometanu – przewiduje rządowy projekt przepisów.

„W związku z pracami deregulacyjnymi, rząd przygotował zmiany, które poszerzą zakres przepisów dotyczących gazociągów bezpośrednich. Umożliwi to skorzystanie z rozwiązań przygotowanych dla wytwórców biogazu i biogazu rolniczego również wytwórcom biometanu. Zmiany te ułatwią budowę gazociągu bezpośredniego służącego do dostarczania biogazu, biogazu rolniczego i biometanu. Przyczynią się także do szybszego rozwoju tego odnawialnego źródła energii w Polsce” – wskazuje w komunikacie Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ).

Biometan bez pośrednictwa

Jak podkreśla, takie zmiany przewiduje przyjęty przez Radę Ministrów projekt poprawek do projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw.

„Możliwość bezpośredniego dostarczania biometanu do odbiorcy końcowego sprawi, że producenci nie będą musieli ponosić kosztów ani tracić czasu na przyłączenie do sieci gazowej. Dzięki temu możliwe będzie też dostarczanie biometanu z pominięciem pośrednictwa operatorów gazowych tam, gdzie budowa sieci gazowej jest trudna lub nieopłacalna” – wyjaśnia MKiŚ.

mkiś, hennig-kloska, biometanownia, biometan

Biometan popłynie z gospodarstwa doświadczalnego

Pierwsza w Polsce biometanownia ma w ciągu najbliższych 4 tygodni rozpocząć produkcję biometanu na potrzeby polskiej gospodarki. - Tu dzieje się historia - stwierdziła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej...

Gazociągi dla biometanu

W jego ocenie, najważniejsza rozwiązania w projekcie, to:

  • Poszerzony zakres zastosowania gazociągów bezpośrednich służących do dostarczania biogazu lub biogazu rolniczego o możliwość dostarczania biometanu.
  • Wyłączone badanie przesłanek przy wydawaniu przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki zgody na budowę gazociągu bezpośredniego dostarczającego biometan.
  • Objęcie przez ministra klimatu w rozporządzeniu dotyczącym parametrów jakościowych - biogazu, biogazu rolniczego oraz biometanu.
  • Zmiany w przepisach prawa budowlanego - obejmą one również biometan. Jak wyjaśnia resort środowiska, biogaz, biogaz rolniczy oraz biometan są paliwami łatwopalnymi, a więc konieczne jest objęcie ich przepisami techniczno-budowlanymi w celu zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa.

Źródło: MKiŚ

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama