Światowa produkcja kawy idzie na rekord
Globalny rynek kawy szykuje się na rekordowy sezon. Według najnowszych prognoz USDA, światowa produkcja kawy w sezonie 2025/26 (październik 2025 – wrzesień 2026) ma osiągnąć aż 10,7 mln ton, czyli 178,7 mln 60-kilogramowych worków. To wzrost o 4,3 mln worków względem poprzedniego sezonu i najwyższy wynik w historii. Głównym motorem tego wzrostu jest dynamiczny rozwój upraw robusty, szczególnie w Azji i Afryce.
Światowa produkcja kawy pójdzie na rekord. Choć arabika wciąż dominuje pod względem jakości i udziału w rynku, to właśnie robusta odpowiada za tegoroczny skok produkcji. Jej globalna produkcja ma wzrosnąć o 7,9% do 4,9 mln ton, podczas gdy arabika spadnie o 1,7% do 5,8 mln ton. Wietnam, największy producent robusty, zwiększy zbiory do 1,9 mln ton dzięki sprzyjającej pogodzie i wyższym nakładom na nawożenie. Indonezja również odnotuje wzrost – do 588 tys. ton robusty – przy stabilnej produkcji arabiki.
Brazylia, największy producent kawy na świecie, odnotuje jedynie symboliczny wzrost zbiorów – o 18 tys. ton do 3,9 mln ton. Produkcja robusty wzrośnie tam do rekordowych 1,4 mln ton, jednak arabika spadnie o 168 tys. ton z powodu suszy i wysokich temperatur w kluczowych regionach Minas Gerais i São Paulo. Mimo wzrostu produkcji, eksport z Brazylii ma spaść o 6% do 2,3 mln ton, ponieważ importerzy ograniczają zakupy w obliczu wysokich cen.
Wzrośnie światowa produkcja kawy
Kolumbia również zmaga się z problemami pogodowymi – ulewne deszcze i zachmurzenie zakłóciły kwitnienie, co przełoży się na spadek produkcji o 5,3% do 750 tys. ton. Eksport zmniejszy się do 642 tys. ton.
Etiopia, ojczyzna kawy, osiągnie rekordowe 694 tys. ton dzięki wprowadzeniu odmian o wyższych plonach. Eksport wzrośnie do 466 tys. ton. Indonezja zwiększy całkowitą produkcję do 675 tys. ton, co przełoży się na wzrost eksportu o 6,6% – do 390 tys. ton.
Światowy eksport ziaren kawy wzrośnie do 7,3 mln ton. Największymi importerami pozostaną Unia Europejska (2,7 mln ton), Stany Zjednoczone (1,4 mln), Japonia (372 tys.), Rosja (228 tys.) i Szwajcaria (210 tys.). Mimo rekordowej podaży, wysokie ceny mogą ograniczyć zakupy i wpłynąć na dynamikę rynku w drugiej połowie sezonu.