NFOŚiGW zaleca ostrożność przy kupnie pomp ciepła w "Czystym Powietrzu". W połowie czerwca zmiany w programie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
10-04-2024,8:40 Aktualizacja: 10-04-2024,8:41
A A A

Do czasu planowanych zmian w programie "Czyste Powietrze" ws. pomp ciepła NFOŚiGW zaleca obecnie ostrożność przy ich kupnie. Po 13 czerwca dotacje z Funduszu będzie można otrzymać tylko do pomp będących na specjalnej liście, gwarantującej, że oferowane urządzenia są zgodne z deklarowanymi parametrami.

22 kwietnia br. wejdą w życie zmiany w programie "Czyste Powietrze", zgodnie z którymi dotacje zostaną ograniczone tylko do pomp ciepła i kotłów zgazowujących drewno oraz na pellet, które będą na liście ZUM (lista zielonych urządzeń i materiałów). Do 13 czerwca obowiązywać będzie jednak okres przejściowy, w którym producenci oraz dystrybutorzy, przejmujący obowiązki producenta przy wprowadzaniu produktu na rynek Polski, będą musieli uzupełnić niezbędną dokumentację i badania dla oferowanych przez siebie urządzeń grzewczych.

Po 13 czerwca nie będzie można otrzymać dotacji z "Czystego Powietrza" do pomp ciepła, których nie będzie na liście ZUM.

smog, czyste powietrze, zanieczyszczenie powietrza

Zmiany w programie Czyste Powietrze

Ministerstwo klimatu zapowiada zmiany w programie Czyste Powietrze. Chce zastąpić sprawdzanie dokumentów finansowych oświadczeniami potencjalnych beneficjentów - poinformował w środę wiceminister klimatu i pełnomocnik rządu ds. OZE...

Instytut Ochrony Środowiska (IOŚ-PIB), który prowadzi listę zielonych urządzeń i materiałów (lista-zum.ios.edu.pl), informował niedawno w odpowiedzi na pytania PAP, że na liście ZUM zarejestrowanych obecnie jest ok. 800 producentów i dystrybutorów urządzeń grzewczych i materiałów budowalnych, z czego 40 proc. oferuje pompy ciepła.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformował z kolei, że w ostatnich tygodniach - po zakomunikowaniu zmian ws. pomp ciepła - wzrosła liczba wniosków, składanych przez pełnomocników na dotację z prefinansowaniem (z zaliczką dla wykonawcy), wyłącznie na pompy ciepła - bez termomodernizacji. To - jak ostrzega Fundusz - sygnał, że w ostatnich tygodniach wnioskodawcy i beneficjenci "Czystego Powietrza" mogą być narażeni na nieuczciwe praktyki.

Fundusz przekazał, że w ciągu sześciu tygodni (17 lutego - 29 marca) do szesnastu wojewódzkich funduszy ochrony środowiska wpłynęło 33,7 tys. elektronicznych wniosków o dotację na wymianę źródła ciepła, w tym 1739 dotyczyło wyłącznie pomp ciepła, bez termomodernizacji budynku i zostały one złożone za pośrednictwem pełnomocnika na dotację z prefinansowaniem. Zauważono, że w analogicznym okresie roku ubiegłego udział elektronicznych wniosków tylko na pompę ciepła był zdecydowanie niższy i było to odpowiednio 24,7 tys. i 481 wniosków.

"Ostatnie tygodnie pokazują, że im bliżej zamknięcia listy zielonych urządzeń i materiałów, tym więcej wniosków w programie ‘Czyste Powietrze’ przez pośredników i to wyłącznie na dotację pomp ciepła - często niespełniających norm, bez termomodernizacji budynku. Odczują to w portfelu ci, którzy w ten sposób narażają się na wysokie rachunki za ogrzewanie w nieocieplonym domu" - wskazał w komentarzu dla PAP wiceprezes NFOŚiGW Robert Gajda.

kpp opole lubelskie, oszustwo, zakup, pompa ciepła, instalacja, straty

Uwaga na oszustów działających metodą "Na pompę ciepła"!

40 tysięcy złotych stracił 45-latek, który najprawdopodobniej został oszukany metodą „na pompę ciepła”. Policja apeluje o czujność i dokładne sprawdzanie ofert. Zaczęło się od tego, że z 45-letnim mieszkańcem gminy Poniatowa...

Narodowy Fundusz ostrzega potencjalnych beneficjentów i apeluje o ostrożność przy kupnie pomp ciepła w związku z weryfikacją listy ZUM.

"Zainteresowani dotacjami z programu ‘Czyste Powietrze’ – wybierając na własną odpowiedzialność dostawcę i firmę instalacyjną zajmującą się wymianą źródła ciepła – powinni zachować ostrożność, szczególnie jeśli ktoś puka do ich drzwi i proponuje coś ‘za darmo’. W rzeczywistości może okazać się, że to nieuczciwy wykonawca, który oferuje usługi i produkty niskiej jakości w zawyżonych cenach" - podkreślono.

Dodano, że potencjalny beneficjent powinien zachować czujność, jeśli przedstawiciel firmy podsuwa pełnomocnictwo w ramach "Czystego powietrza", a nie daje możliwości na spokojne zapoznanie się z warunkami umowy. "Podpisując takie pełnomocnictwo, daje się komuś prawo do dysponowania przyznaną dotacją" - przypomniano.

Wiceszef NFOŚiGW doradza również, by zainteresowany kupnem pompy ciepła i dotacją z Funduszu na ten cel beneficjent skonsultował się z doradcą energetycznym w gminie na temat proponowanego rozwiązania. Zaleca również poszukanie informacji o urządzeniu, które chcemy zamontować w internecie. Najlepiej - według Gajdy - zdecydować się również na audyt energetyczny, który wskaże rzeczywiste potrzeby każdego domu. Przypomniał, że na taki cel można otrzymać dotację z NFOŚiGW.

"Jeśli wybieramy pompę ciepła, to zakupy najbezpieczniej zrobić jednak po 13 czerwca, kiedy na liście ZUM znajdą się tylko urządzenia o sprawdzonej jakości" - dodał wiceprezes Robert Gajda.

minister klimatu, hennig-kloska, wiceminister klimatu, zielińska

Hennig-Kloska: 2 mld zł na nowy program OZE

2 mld zł zostanie przeznaczone na inwestycje w ciepło systemowe oparte na odnawialnych źródłach energii w ramach programu "OZE źródło ciepła dla ciepłownictwa" - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Paulina...

NFOŚiGW przypomniał, że zmiany w "Czystym Powietrzu" związane z pompami ciepła, to jeden ze sposobów uchronienia beneficjentów przed zakupem i montażem urządzeń, które nie spełniają parametrów deklarowanych w karcie produktu i etykiecie energetycznej.

Dodano, że już teraz można wnioskować o dotację z "Czystego Powietrza", planując zakup i instalację urządzenia po 13 czerwca.

Pod koniec lutego 2024 r. NFOŚiGW podjął decyzję ws. zmian w "Czystym Powietrzu", które dotyczyły właśnie dofinansowania pomp ciepła. Eksperci oraz branża wskazywali, że na polskim rynku oferowanych jest wiele wyprodukowanych w Azji pomp ciepła, które nie spełniają wymagań, nie odpowiadają parametrom technicznym z opisu. Na początku września ub.r. NFOŚiGW wskazywał, że nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują dofinansowanie do tych urządzeń, które jest oferowane przez fundusz.

Branża wskazywała ponadto, że nabywcy pomp ciepła mają trudności z odróżnieniem wysokiej jakości urządzeń np. wyprodukowanych w kraju przez polskiego producenta od chińskich, które mogą nie spełniać wymagań. 

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama