Rozwój OZE u rolników blokowany. Dostają odmowy ws. przyłączeń do sieci

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-07-2025,9:25 Aktualizacja: 24-07-2025,23:27
A A A

Samorząd rolniczy interweniuje w sprawie ograniczeń dla rolników chcących inwestować w odnawialne źródła energii (OZE), w tym w biogazownie. Domaga się zmiany ws. przyłączeń do sieci elektroenergetycznych.

Do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) trafiło wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR), będące następstwem wniosku Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej. Chodzi o zabezpieczenie limitów przyłączeniowych dla rolników zainteresowanych inwestycjami w OZE, w szczególności w zakresie budowy biogazowni rolniczych.

Wiele zalet biogazowni

„Biogazownie rolnicze są jednym z najbardziej efektywnych i stabilnych źródeł OZE - umożliwiają nie tylko produkcję zielonej energii, ale także efektywne zagospodarowanie odpadów rolniczych, poprawę bilansu nawozowego, redukcje emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenie niezależności energetycznej polskich gospodarstw” – wskazuje KRIR.

nfośigw, nabór, wnioski, energia dla wsi

OZE na wsi – nabór wystartował

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) - zgodnie z naszymi zapowiedziami - uruchomił drugi nabór wniosków w programie priorytetowym „Energia dla wsi”. Na dofinansowanie instalacji odnawialnych...

Rolnicy dostają odmowy

I przekonuje, że w praktyce wielu rolników, mimo gotowości inwestycyjnej i merytorycznej, spotyka się z odmowa przyłączenia instalacji do sieci elektroenergetycznej z powodu wyczerpanych lokalnych limitów mocy przyłączeniowej.

„Sytuacja ta skutecznie blokuje rozwój sektora biogazowego, mimo jego wysokiego potencjału i zgodności z kierunkami polityki klimatycznej Unii Europejskiej oraz krajową strategią energetyczną” – zaznacza rolniczy samorząd.

Na rzecz lokalnych OZE

Jak podkreśla, postulowane przez niego w tym wystąpieniu działanie będzie miało bezpośredni wpływ na rozwój lokalnych OZE u rolników, a tym samym zwiększy bezpieczeństwo energetyczne wsi.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama