Susza zabija świerki. Sytuacja jest dramatyczna

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-12-2019,12:30 Aktualizacja: 18-12-2019,12:34
A A A

Jeśli kolejny rok poskąpi śniegu i deszczu, tak jak było w ciągu pięciu poprzednich upalnych lat, dla świerków w lasach nie będzie ratunku.

Według "Rzeczpospolitej" sytuacja jest tak dramatyczna, bo też tak wyniszczająca susza nie miała w ostatnich dekadach precedensu. "Trafiały się okresy upalne latem i bezśnieżne zimy, ale potem niebo okazywało się dla lasów łaskawsze i przychodziła deszczowa jesień, jak w latach 2011-2012" - czytamy.

susza rolnicza, pomoc suszowa, protokoły suszowe, pomoc de minimis

Wszyscy rolnicy, którzy złożyli wnioski dostaną pieniądze

Rząd uruchomił kolejne 143 mln zł dla rolników poszkodowanych przez suszę. Większość wsparcia trafi do nich na początku przyszłego roku, dostaną je wszyscy, którzy złożyli wnioski - poinformował minister Jan Krzysztof Ardanowski. Jest...

Obecny niekorzystny bilans wodny (brak opadów deszczu, a także solidnej pokrywy śnieżnej zimą oraz wysoka temperatura) utrzymuje się w Polsce już od pięciu lat, a człowiek wobec wyroków natury jest kompletnie bezradny.

- Świerk ma płytki system korzeniowy i jest wyjątkowo wrażliwy na niedostatek wilgoci. A nie da się sztucznie nawodnić milionów hektarów drzewostanów -  mówił gazecie Krzysztof Rostek, naczelnik Wydziału Hodowli Lasu w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Kłopoty z choinkami to spadek polityki leśnej sprzed ponad 100 lat.

"W całej południowo-zachodniej Polsce po wytrzebieniu buków, potrzebnych w XIX w. jako opał w przemyśle, Austriacy uprawiali tam niemal wyłącznie monokulturę świerków, licząc na szybkie przyrosty drewna i zysk. Dziś świerkowa apokalipsa nie ogranicza się już tylko do najcieplejszych w kraju regionów Dolnego Śląska" - czytamy w "Rz".

tworzenie nasion przez drzewa, dęby, sosny, Michał Bogdziewicz

Skąd się biorą w lasach lata tłuste i chude?

- Dęby, sosny, jarzębina, czy buki tworzą zwykle nasiona raz na kilka lat. Drzewa określonych gatunków mogą to synchronizować. Lepsza znajomość tego procesu może być przydatna w leśnictwie czy sadownictwie - mówi dr Michał Bogdziewicz...

Dziennik wyjaśnia, że drzewa tego gatunku, sadzone przed laty w wilgotniejszych enklawach, zamierają także w Lubuskiem, na Opolszczyźnie, Lubelszczyźnie czy Mazowszu, m.in. na ziemi radomskiej.

"Na wszystkich tych terenach (broni się już tylko północna Polska) poddaje się zresztą nie tylko świerk, ale nawet zaadoptowana do marnych gleb i nieco odporniejsza na suszę sosna. Osłabione drzewostany szybko padają ofiarą kornika ostrozębnego" - podaje.

Jak zaznacza gazeta świerki pozbawione wilgoci padają nie tylko w Polsce. Zamieranie tych drzew widać wszędzie: na obszarze całej Austrii, na Słowacji i w Czechach, gdzie sytuacja jest dramatyczna, bo leśnicy spóźnili się z interwencją i wszędzie zaczynają straszyć hektary obumarłych kikutów.

W ostatnich latach w błyskawicznym tempie rudzieją bory także w bogatej Bawarii. Na uszkodzone drzewa - ofiary kornika - leśnicy mają tylko jeden sposób: cięcia sanitarne.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu