Polska coraz więcej zarabia na eksporcie produktów mlecznych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-02-2023,14:25 Aktualizacja: 24-02-2023,14:26
A A A

Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów za 2022 rok, wartość wywozu produktów mlecznych z Polski wyniosła ok. 16,8 mld zł i była o 37 proc. wyższa rok do roku - poinformowała Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa.

Sejmowa komisja rolnictw zajmowała się informacją szefa resortu dotyczącą trudnej sytuacji mleka i podejmowanych działaniach interwencyjnych. - Przez ostatnie dwa lata sytuacja na rynku mleczarskim kształtowana była pod wpływem przewagi popytu nad podażą - powiedziała polityk. Jak dodała, w rezultacie od początku 2021 r. trwała bardzo dobra koniunktura na rynkach światowych - rosły ceny zbytu produktów mleczarskich.

produkcja mleka w Polsce, Martin Ziaja, PFHBiPM, skup mleka, bydło mleczne

Producenci mleka spodziewają się ograniczenia hodowli

W wyniku radykalnych obniżek cen mleka, obserwowanych od stycznia, należy spodziewać się redukcji hodowanych w Polsce stad i upadłości małych mleczarni - uważa Martin Ziaja, członek zarządu Polskiej Federacji Hodowców Bydła i...

Wiceminister przyznała, że beneficjentem sytuacji był również polski sektor przetwórstwa mleka, który regularnie eksportuje ok. 1/4 krajowej produkcji surowca.

- Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów za zeszły rok wartość wywozu produktów mlecznych z Polski wyniosła ok. 16,8 mld zł i była o 37 proc. wyższa niż w 2021 r. A dodatnie saldo obrotów produktami mlecznymi w 2022 r. kształtowało się nam poziomie 8,6 mld zł i to jest o 41 proc. wyżej niż w 2021 r. - powiedziała.

Gembicka przekazała, że w grudniu 2022 roku cena skupu osiągnęła rekordowy poziom - 59,39 euro na 100 kg. Według danych średnia skupu mleka w UE w styczniu wyniosła 56,97 euro na 100 kg. Był to pierwszy spadek od stycznia 2021 r.

- Jako kraj włączyliśmy się w dyskusję o sytuacji na rynku mleka na forum Unii Europejskiej. Zawnioskowaliśmy do KE o podjęcie działań interwencyjnych - poinformowała wiceminister. W tej sprawie, oprócz Polski, wnioskuje również Litwa i Łotwa.

W Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 zostało utrzymane wsparcie związane z produkcją do bydła i do krów w ramach płatności bezpośrednich - średnio ok. 158 mln euro rocznie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA