Resort rolnictwa o kontrolach ws. pryszczycy. Apeluje o niekorzystanie z "okazji cenowych"
Rygorystyczne przestrzeganie przez wszystkie strony związane z produkcją zwierzęcą (rolnicy, przewoźnicy, pośrednicy) zasad, w tym m.in. w zakresie zakupów zwierząt z wiadomego źródła, dokładnej dezynfekcji środków transportu, minimalizuje ryzyko zawleczenia pryszczycy do Polski – podkreśla wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) odniosło się do opisywanego przez nas wystąpienia samorządu rolniczego w sprawie aktualnych procedur kontroli granicznej w odniesieniu do przywozu żywych zwierząt i produktów rolnych – w kontekście zagrożenia pryszczycą.

Jak bronimy granicy przed pryszczycą? KRIR chce danych od ministra rolnictwa
„Szczególnie istotne byłoby dla nas uzyskanie informacji o procedurach dezynfekcji transportów, częstotliwości i rodzaju przeprowadzanych kontroli oraz o współpracy między różnymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo graniczne w tym zakresie. Zależy nam na pełnym zrozumieniu mechanizmów ochronnych wdrożonych w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się potencjalnych zagrożeń epizootycznych” – wskazywano we wniosku.
Całodobowe kontrole przesyłek zwierząt
Według resortu rolnictwa, w związku z wystąpieniem ognisk pryszczycy na Słowacji i Węgrzech, na granicy ze Słowacją i Czechami w województwach: podkarpackim, małopolskim, śląskim, opolskim i dolnośląskim prowadzone są całodobowe kontrole przesyłek zwierząt wrażliwych na chorobę oraz produktów stanowiących wysoki czynnik ryzyka zawleczenia tej choroby.
„Podczas kontroli weryfikacji podlega dokumentacja towarzysząca przesyłkom zwierząt wrażliwych (pochodzenie zwierząt, świadectwa zdrowia, paszporty, dokumenty przewozowe, dokumentacja mycia i dezynfekcji środków transportu), oznakowanie i stan zdrowia zwierząt. Ponadto, pojazdy przewożące zwierzęta parzystokopytne są kierowane do punktów dezynfekcji przy przekraczaniu granicy polskiej. Przejścia graniczne, przez które przejeżdżają transporty zwierząt, są zabezpieczane m.in. przez montaż bramek dezynfekujących, umożliwiających dezynfekcję ciężarówek transportujących zwierzęta” – czytamy w piśmie podpisanym przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

Pryszczyca. Trzeba zalać granicę płynem do dezynfekcji i przestrzegać bioasekuracji
Ruch towarowy został przekierowany
Jak w nim podkreślono, w celu organizacji skutecznej dezynfekcji pojazdów - w ramach zabezpieczenia przed pryszczycą - ruch towarowy dla samochodów transportujących żywe zwierzęta parzystokopytne, w szczególności z gatunków bydło, owce, kozy, świnie oraz produktów pochodzenia zwierzęcego, wprowadzanych na lub przez terytorium Polski, został przekierowany do następujących przejść granicznych:
- w województwie podkarpackim – przejście graniczne Barwinek;
- w województwie małopolskim – przejście graniczne Chyżne;
- w województwie śląskim – przejście graniczne Boguszowice – Cieszyn i autostrada A1 –Gorzyczki dla ruchu z terytorium Czech oraz przejście graniczne Zwardoń dla ruchu z terytorium Słowacji;
- w województwie opolskim – przejście graniczne Trzebinia;
- w województwie dolnośląskim – przejście graniczne Kudowa Słone.

Pryszczyca. MRiRW dementuje informacje o nielegalnym przewozie zwierząt ze Słowacji
Działania także w innych państwach
„W celu uniemożliwienia przejazdu innymi przejściami samochodów przewożących zwierzęta parzystokopytne, wprowadzone zostały patrole policji i Straży Granicznej na drogach, którymi możliwy jest przejazd samochodów ciężarowych, które mogłyby omijać miejsca dezynfekcji. Takie same działania, jakie zostały wprowadzone na południowej granicy Polski, związane z kontrolą i dezynfekcją pojazdów, wprowadzono także w innych państwach, np. w Czechach, Austrii. Wynika to z faktu, że jest to jedyna możliwa i w dużej mierze skuteczna ochrona przed zawleczeniem choroby na terytorium kraju” – zapewnia wiceminister Czerniak.
Rygorystyczne przestrzeganie zasad
I podkreśla, że rygorystyczne przestrzeganie przez wszystkie strony związane z produkcją zwierzęcą (rolnicy, przewoźnicy, pośrednicy) zasad, w tym m.in. w zakresie zakupów zwierząt z wiadomego źródła, dokładnej dezynfekcji środków transportu, minimalizuje ryzyko zawleczenia pryszczycy do Polski.
„Jednocześnie zwracam się z prośbą o propagowanie wśród członków samorządu rolniczego informacji o potrzebie przestrzegania zasad bioasekuracji w chowie i hodowli zwierząt oraz apelu dotyczącego niekorzystania z tzw. okazji cenowych i kupowania zwierząt jedynie z legalnych źródeł, zidentyfikowanych i posiadających dokumenty wymagane przez służby weterynaryjne” – podsumowuje wiceszef resortu rolnictwa.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś