Pryszczyca. MRiRW dementuje informacje o nielegalnym przewozie zwierząt ze Słowacji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
17-05-2025,18:00 Aktualizacja: 17-05-2025,16:50
A A A

W Polsce nie ma pryszczycy i nie ma podejrzeń ewentualnej transmisji wirusa na terytorium RP. Bez nowych zakażeń pozostają także Słowacja i Węgry.

Polskie służby nadal utrzymują kontrole na 7 przejściach granicznych, do których przekierowany jest cały ruch pojazdów transportujących m.in. żywe zwierzęta parzystokopytne (Barwinek, Chyżne, Boguszewicze – Cieszyn, Gorzyczki, Zwardoń, Trzebina, Kudowa Słone).

Do Zespołu Zarządzania Kryzysowego wpłynęły informacje wskazujące na nielegalny proceder przewozu zwierząt ze Słowacji do Polski.

pryszczyca, bydło mleczne, bydło mięsne, trzoda chlewna, owce, kozy, toot and mouth disease, FMD, Aphtovirus

Pryszczyca. Polska już poniosła blisko 700 tys. euro straty w wyniku węgierskiego embarga

Polska w wyniku embarga nałożonego dekretem Premiera Węgier na nasz kraj w dniu 9 maja br. poniosła już straty wynoszące minimum 680 000 euro. Transporty zwierząt z Węgier do Polski wciąż są realizowane przez 7 wyznaczonych przejść granicznych....

Weryfikacja tych doniesień, prowadzona przez zespoły zarządzania kryzysowego w województwach: podkarpackim, małopolski, śląskim, opolskim i dolnośląskim nie potwierdziła prawdziwości przekazywanych informacji.

Również kontrole prowadzone w ostatnich 3 tygodniach przez policję i Straż Graniczną nie potwierdzają prób nielegalnego przewozu zwierząt.

Przejścia graniczne polsko-słowackie i polsko-czeskie, które nie zostały wyznaczone jako właściwe do przewozu zwierząt i produktów wrażliwych, są monitorowane przez policję i Straż Graniczną w formule patroli osobowych jak i poprzez monitoring elektroniczny (całodobowe kamery, do których podgląd online ma jednostka patrolująca granicę).

Odbywają się transporty zwierząt

Nadal przez 7 wyznaczonych przejść granicznych realizowane są transporty zwierząt z Węgier i Słowacji.

Tylko wczoraj (15 maja) z Węgier do Polski wjechało 11 przesyłek. Na 16 maja zaplanowanych było kolejnych 5 (wszystkie do uboju).

Od 1 do 15 maja ze Słowacji do Polski wjechało 114 transportów bydła (1134 sztuk zwierząt), wszystkie do uboju w województwie małopolskim oraz 6 przesyłek owiec (246 sztuk), również do uboju.

Więcej informacji na temat hodowli bydła i produkcji mleka oraz hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" i "Hoduj z Głową Świnie"

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)





 




 



 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2025

Hoduj z głową świnie:

-Warchlaki potrzebują dobrych warunków

-Mamki dla prosiąt. Kiedy, jak i dlaczego?

-Co drożdże wnoszą do dawki?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2025

Hoduj z głową bydło:

-Oblicza skrobi

-Sita kałowe, czyli cała prawda o żywieniu

-"Królewska Wołowina" z bydła szkockiego

PRENUMERATA