Pryszczyca. MRiRW dementuje informacje o nielegalnym przewozie zwierząt ze Słowacji
W Polsce nie ma pryszczycy i nie ma podejrzeń ewentualnej transmisji wirusa na terytorium RP. Bez nowych zakażeń pozostają także Słowacja i Węgry.
Polskie służby nadal utrzymują kontrole na 7 przejściach granicznych, do których przekierowany jest cały ruch pojazdów transportujących m.in. żywe zwierzęta parzystokopytne (Barwinek, Chyżne, Boguszewicze – Cieszyn, Gorzyczki, Zwardoń, Trzebina, Kudowa Słone).
Do Zespołu Zarządzania Kryzysowego wpłynęły informacje wskazujące na nielegalny proceder przewozu zwierząt ze Słowacji do Polski.

Pryszczyca. Polska już poniosła blisko 700 tys. euro straty w wyniku węgierskiego embarga
Weryfikacja tych doniesień, prowadzona przez zespoły zarządzania kryzysowego w województwach: podkarpackim, małopolski, śląskim, opolskim i dolnośląskim nie potwierdziła prawdziwości przekazywanych informacji.
Również kontrole prowadzone w ostatnich 3 tygodniach przez policję i Straż Graniczną nie potwierdzają prób nielegalnego przewozu zwierząt.
Przejścia graniczne polsko-słowackie i polsko-czeskie, które nie zostały wyznaczone jako właściwe do przewozu zwierząt i produktów wrażliwych, są monitorowane przez policję i Straż Graniczną w formule patroli osobowych jak i poprzez monitoring elektroniczny (całodobowe kamery, do których podgląd online ma jednostka patrolująca granicę).
Odbywają się transporty zwierząt
Nadal przez 7 wyznaczonych przejść granicznych realizowane są transporty zwierząt z Węgier i Słowacji.
Tylko wczoraj (15 maja) z Węgier do Polski wjechało 11 przesyłek. Na 16 maja zaplanowanych było kolejnych 5 (wszystkie do uboju).
Od 1 do 15 maja ze Słowacji do Polski wjechało 114 transportów bydła (1134 sztuk zwierząt), wszystkie do uboju w województwie małopolskim oraz 6 przesyłek owiec (246 sztuk), również do uboju.
Więcej informacji na temat hodowli bydła i produkcji mleka oraz hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" i "Hoduj z Głową Świnie"
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)