Odchwaszczanie kukurydzy – kiedy i jak pozbyć się chwastów?
Początek maja to czas siewu kukurydzy. Już teraz plantatorzy muszą się zdecydować na wybór co najmniej jednego herbicydu z około 300 produktów zalecanych do odchwaszczania kukurydzy. Na wstępie należy dokonać wyboru, kiedy należy przystąpić do aplikacji herbicydów w zależności od składu botanicznego zachwaszczenia.
Analizując dostępność herbicydów należy logistycznie rozpracować jakie preparaty w optymalny sposób wykluczą na konkretnych plantacjach konkurencję chwastów. Wstępnie można dokonać wyboru terminu. Do dyspozycji posiadamy trzy podstawowe zamieszczone w tabeli 1.
Tabela 1. Podstawowe terminy stosowania substancji czynnych w kukurydzy
Termin stosowania |
Wybór substancji czynnych |
Tylko doglebowo |
Dimetenamid-P |
Doglebowo lub nalistnie |
Chlomazon, izoksaflutol, mezotrion, pendimetalina, terbutyloazyna, tienkarbazon metylu, petoksamid |
Tylko nalistnie |
2,4-D, bentazon, cykloksydym, dikamba, florasulam, fluroksypyr, foramsulfuron, jodosulfuron metylosodowy, nikosulfuron, pirydat, prosulfuron, rimsulfuron, sulkotrion, tembotrion, tifensulfuron metylowy, tritosulfuron |
REKLAMA
Drugie kryterium stosowania herbicydów dotyczy zwalczania chwastów (tabela 2.). Informację należy uzupełnić, że zwalczanie traw dotyczy głównie chwastów prosowatych (chwastnica, paluszniki, włośnice), w przypadku zastosowania w najwyższych zalecanych dawkach cykloksydymu, nikosulfuronu, rimsulfuronu oraz kombinacji foramsulfuron + jodosulfuron metylosodowy także perzu właściwego.
Tabela 2. Podstawowy zakres zwalczanych chwastów przez substancje czynne stosowane w kukurydzy
Gatunki chwastów |
Wybór substancji czynnych |
Tylko jednoliścienne |
Cykloksydym |
Jednoliścienne i dwuliścienne |
Chlomazon, dimetenamid-P, foramsulfuron, izoksaflutol, jodosulfuro metylosodowy, mezotrion, nikosulfuron, pendimetalina, petoksamid, rimsulfuron, sulkotrion, tembotrion, tienkarbazon metylu |
Tylko dwuliścienne |
2,4-D, bentazon, dikamba, florasulam, fluroksypyr, pirydat, prosulfuron, terbutyloazyna, tifensulfuron metylowy, tritosulfuron |
Odchwaszczanie kukurydzy – metody i środki
Wykazy zamieszczone w tabelach dotyczą charakterystyki pojedynczych substancji czynnych. Jest ich nieco ponad 20 i reprezentują blisko 200 herbicydów. Średnio każda substancja jest składnikiem około 10 preparatów, ale w praktyce rozkład ten jest bardzo zróżnicowany. Np. tembotrion jest reprezentowany przez 2 preparaty, a nikosulfuron przez 55. Pozostałe około 120 herbicydów to dwu i trzy składnikowe mieszaniny fabryczne, w których część substancji czynnych jest jedynie komponentami mieszanin (np. chlomazon, dimetenamid-P, foramsulfuron, jodosulfuron metylosodowy, prosulfuron, tienkarbazon metylu).
Zamieszczone tabele stanowią wyjściową bazę informacyjną, kiedy i w jaki sposób przystąpić do odchwaszczania kukurydzy. Należy wziąć pod uwagę, że wszystkie herbicydy zalecane doglebowo muszą być stosowane na wilgotną glebę. Te z nich, które wykazują także działanie nalistne, korzystniej jest stosować także na wilgotną glebę. W takich warunkach wykorzystuje się oba sposoby skutecznego wnikania herbicydów do chwastów. Czyli do kiełkujących nasion w glebie oraz przez liścienie i liście chwastów, które już wzeszły. Preparaty powschodowe trzeba koniecznie stosować na rośliny suche. Należy unikać zabiegów krótko przed spodziewanym deszczem oraz zwilżonych przez opadającą mgłę lub występującą rosę. W takich warunkach ciecz opryskowa wraz substancja czynną zostanie zmyta i spłynie do gleby, gdzie już nie będzie wykazywać aktywności chwastobójczej.
Zwalczanie chwastów w kukurydzy
W przypadku zwalczania chwastów doglebowo konieczne są informacje na temat banku nasion w glebie. Na odchwaszczanym stanowisku należy prześledzić skład gatunkowy chwastów w przedplonie, najlepiej na podstawie notatek, które warto samemu sporządzać. W przypadku zabiegów nalistnych sprawa jest prostsza, wystarczy oznaczyć młode wschodzące gatunki chwastów.
W wielu przypadkach warto jest skorzystać z mieszanin zarówno fabrycznych jak i zbiornikowych zalecanych przez producentów jak i rozsądnie sporządzonych przez samego plantatora. Oczywiście należy skonfrontować występujące (lub spodziewane) gatunki chwastów z listą wrażliwych gatunków zamieszczonych w etykiecie planowanego do zabiegu herbicydu (którego wybór można zmienić).
Ochrona kukurydzy – czytajmy etykiety!
Zapoznanie się z treścią etykiety należy do jednych z bardziej istotnych decyzji zanim rozpoczniemy odchwaszczanie kukurydzy. Z etykiety np., można się dowiedzieć, że tylko chwasty jednoliścienne przy pomocy cykloksydymu można zwalczać w odmianach odpornych na tą substancję czynną, z którymi herbicydami można łączyć adiuwanty w celu obniżenia dawki podstawowej lub zwiększenia skuteczności w stosunku do chwastów średnio wrażliwych i/lub tych które przekroczyły fazę swojej największej wrażliwości. W etykiecie można także konkretnie uszczegółowić optymalne fazy wzrostu zarówno kukurydzy jak ichwastów, w których należy wykonać zabieg. Nie zapomnijmy także, że przygotowując stanowisko pod siew kukurydzy lub po jej siewie, ale przed wschodami można zastosować zalecane do tego zabiegu herbicydy zawierające glifosat.