Biogaz rolniczy w liczbach. Surowcami wywar pogorzelniany i gnojowica
W 2024 roku polscy wytwórcy uzyskali ponad 468,517 mln m sześc. biogazu rolniczego – podaje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Oznacza to wzrost w porównaniu z poprzednimi latami.
W raporcie opublikowanym na dedykowanym portalu KOWR (energiazrolnictwa.pl) przypomniano, że zgodnie z Ustawą z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, działalność gospodarcza w zakresie:
- wytwarzania biogazu rolniczego w instalacjach odnawialnego źródła energii innych niż mikroinstalacja biogazu rolniczego,
- wytwarzania energii elektrycznej z biogazu rolniczego w instalacjach innych niż mikroinstalacja,
- wytwarzania biometanu z biogazu rolniczego
jest działalnością regulowaną, w rozumieniu przepisów Ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców. Tym samym wymaga wpisu do rejestru wytwórców biogazu rolniczego, prowadzonego przez dyrektora generalnego KOWR.

PGB uruchomiła biogazownię w wielkopolskim Bagdadzie. "Korzyści dla lokalnych rolników"
Ponad 180 instalacji do biogazu
„Według stanu na 24 marca 2025 r. do rejestru wytwórców biogazu rolniczego zostało wpisanych 181 instalacji, należących do 151 podmiotów, z czego 143 podmioty ujęte w powyższym rejestrze zadeklarowały wykonywanie działalności gospodarczej wyłącznie w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z biogazu rolniczego, a 7 podmiotów w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z biogazu rolniczego lub wytwarzania biogazu rolniczego w celu wykorzystania go w inny sposób (np. spalania w kotle gazowym, parowym lub suszarni materiałów paszowych) albo sprzedaży innemu wytwórcy, 1 podmiot zadeklarował wytwarzanie wyłącznie biogazu rolniczego i wykorzystania go do sprzedaży innemu podmiotowi” – wyliczono w raporcie.
Biometanu z biogazu nie było
Jak w nim dodano, te instalacje pozwalają na wytworzenie ponad 690 mln m sześc. biogazu rolniczego rocznie oraz posiadają zespoły prądotwórcze o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej 167,760 MW.
Jednocześnie w 2024 r. żaden podmiot nie zadeklarował wytwarzania biometanu z biogazu rolniczego.

Wiceminister Motyka: biogaz i biometan to bezpieczeństwo energetyczne Polski
Wywar pogorzelniany i gnojowica
„Ze sprawozdań złożonych przez wytwórców biogazu rolniczego za 2024 rok wynika, że do wytworzenia biogazu rolniczego zostało wykorzystanych blisko 7,55 mln ton surowców. Największy udział w grupie surowców zużytych do produkcji biogazu rolniczego w 2024 r. miały: wywar pogorzelniany (20,17 proc.), pozostałości z owoców i warzyw (16,13 proc.) oraz gnojowica (15,80 proc.). Odpady stanowiły ok. 92 proc. wszystkich zużytych surowców” – wymienia Ośrodek.
Jest wzrost produkcji biogazu
Według jego danych, w procesie fermentacji metanowej ww. surowców, wytwórcy uzyskali w 2024 r. ponad 468,517 mln m sześc. biogazu rolniczego, który w ilości blisko 451,121 mln m sześc. został przeznaczony do wytworzenia energii elektrycznej. Pozostała ilość została wykorzystana w inny sposób, np. spalona w świecy lub kotle gazowym albo sprzedana innemu wytwórcy energii elektrycznej z biogazu rolniczego.
Ilość wytwarzanego biogazu rolniczego rośnie. Dla porównania, w 2023 r. wytworzono 430,080 mln m sześc. biogazu, a w 2022 r. - 375,003 mln m sześc.
Dodatkowo, w wyniku wytworzenia biogazu rolniczego, powstało w 2024 r. ponad 6,0 mln ton produktu ubocznego (pofermentu).

Biometan popłynie z gospodarstwa doświadczalnego
Tyle prądu powstało z biogazu
„Łącznie z biogazu rolniczego wyprodukowano blisko 1012,183 GWhe energii elektrycznej, z czego blisko 841,208 GWhe zostało sprzedanych sprzedawcom zobowiązanym oraz innym odbiorcom. Pozostała ilość została zużyta na potrzeby produkcji biogazu rolniczego oraz na potrzeby własne wytwórców” – dodano w raporcie.
Ze sprawozdań półrocznych przekazanych przez operatorów systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego wynika, że według stanu na 31 grudnia 2024 r. do sieci przyłączonych było 65 mikroinstalacji o mocy zainstalowanej elektrycznej wynoszącej 2 374,135 kW. Ponadto, zgodnie z tymi sprawozdaniami, w 2024 r. wytwórcy energii elektrycznej z biogazu rolniczego w mikroinstalacji wprowadzili do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej należącej do operatorów systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego ponad 4,22 GWh energii elektrycznej.
Źródło: KOWR
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś