Biogaz rolniczy w liczbach. Surowcami wywar pogorzelniany i gnojowica

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
09-04-2025,9:15 Aktualizacja: 09-04-2025,22:43
A A A

W 2024 roku polscy wytwórcy uzyskali ponad 468,517 mln m sześc. biogazu rolniczego – podaje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Oznacza to wzrost w porównaniu z poprzednimi latami.

W raporcie opublikowanym na dedykowanym portalu KOWR (energiazrolnictwa.pl) przypomniano, że zgodnie z Ustawą z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, działalność gospodarcza w zakresie:

  • wytwarzania biogazu rolniczego w instalacjach odnawialnego źródła energii innych niż mikroinstalacja biogazu rolniczego,
  • wytwarzania energii elektrycznej z biogazu rolniczego w instalacjach innych niż mikroinstalacja,
  • wytwarzania biometanu z biogazu rolniczego

jest działalnością regulowaną, w rozumieniu przepisów Ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców. Tym samym wymaga wpisu do rejestru wytwórców biogazu rolniczego, prowadzonego przez dyrektora generalnego KOWR.

pgb, bagdad, biogazownia, produkcja biogazu

PGB uruchomiła biogazownię w wielkopolskim Bagdadzie. "Korzyści dla lokalnych rolników"

Polska Grupa Biogazowa uruchomiła biogazownię w miejscowości Bagdad w województwie wielkopolskim - poinformowała we wtorek Grupa. Dodała, że nowa biogazownia może produkować 8,3 GWh energii elektrycznej i 8 GWh ciepła rocznie. W IV kwartale...

Ponad 180 instalacji do biogazu

„Według stanu na 24 marca 2025 r. do rejestru wytwórców biogazu rolniczego zostało wpisanych 181 instalacji, należących do 151 podmiotów, z czego 143 podmioty ujęte w powyższym rejestrze zadeklarowały wykonywanie działalności gospodarczej wyłącznie w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z biogazu rolniczego, a 7 podmiotów w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z biogazu rolniczego lub wytwarzania biogazu rolniczego w celu wykorzystania go w inny sposób (np. spalania w kotle gazowym, parowym lub suszarni materiałów paszowych) albo sprzedaży innemu wytwórcy, 1 podmiot zadeklarował wytwarzanie wyłącznie biogazu rolniczego i wykorzystania go do sprzedaży innemu podmiotowi” – wyliczono w raporcie.

Biometanu z biogazu nie było

Jak w nim dodano, te instalacje pozwalają na wytworzenie ponad 690 mln m sześc. biogazu rolniczego rocznie oraz posiadają zespoły prądotwórcze o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej 167,760 MW.

Jednocześnie w 2024 r. żaden podmiot nie zadeklarował wytwarzania biometanu z biogazu rolniczego.

wiceminister klimatu, motyka, konferencja, biogaz

Wiceminister Motyka: biogaz i biometan to bezpieczeństwo energetyczne Polski

Biogaz i biometan mogą zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne i stabilność dostaw. A polskie rolnictwo i przemysł rolno-spożywczy dysponują dużym potencjałem substratowym, zwłaszcza w postaci biomasy oraz produktów ubocznych i...

Wywar pogorzelniany i gnojowica

„Ze sprawozdań złożonych przez wytwórców biogazu rolniczego za 2024 rok wynika, że do wytworzenia biogazu rolniczego zostało wykorzystanych blisko 7,55 mln ton surowców. Największy udział w grupie surowców zużytych do produkcji biogazu rolniczego w 2024 r. miały: wywar pogorzelniany (20,17 proc.), pozostałości z owoców i warzyw (16,13 proc.) oraz gnojowica (15,80 proc.). Odpady stanowiły ok. 92 proc. wszystkich zużytych surowców” – wymienia Ośrodek.

Jest wzrost produkcji biogazu

Według jego danych, w procesie fermentacji metanowej ww. surowców, wytwórcy uzyskali w 2024 r. ponad 468,517 mln m sześc. biogazu rolniczego, który w ilości blisko 451,121 mln m sześc. został przeznaczony do wytworzenia energii elektrycznej. Pozostała ilość została wykorzystana w inny sposób, np. spalona w świecy lub kotle gazowym albo sprzedana innemu wytwórcy energii elektrycznej z biogazu rolniczego.

Ilość wytwarzanego biogazu rolniczego rośnie. Dla porównania, w 2023 r. wytworzono 430,080 mln m sześc. biogazu, a w 2022 r. - 375,003 mln m sześc.

Dodatkowo, w wyniku wytworzenia biogazu rolniczego, powstało w 2024 r. ponad 6,0 mln ton produktu ubocznego (pofermentu).

mkiś, hennig-kloska, biometanownia, biometan

Biometan popłynie z gospodarstwa doświadczalnego

Pierwsza w Polsce biometanownia ma w ciągu najbliższych 4 tygodni rozpocząć produkcję biometanu na potrzeby polskiej gospodarki. - Tu dzieje się historia - stwierdziła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej...

Tyle prądu powstało z biogazu

„Łącznie z biogazu rolniczego wyprodukowano blisko 1012,183 GWhe energii elektrycznej, z czego blisko 841,208 GWhe zostało sprzedanych sprzedawcom zobowiązanym oraz innym odbiorcom. Pozostała ilość została zużyta na potrzeby produkcji biogazu rolniczego oraz na potrzeby własne wytwórców” – dodano w raporcie.

Ze sprawozdań półrocznych przekazanych przez operatorów systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego wynika, że według stanu na 31 grudnia 2024 r. do sieci przyłączonych było 65 mikroinstalacji o mocy zainstalowanej elektrycznej wynoszącej 2 374,135 kW. Ponadto, zgodnie z tymi sprawozdaniami, w 2024 r. wytwórcy energii elektrycznej z biogazu rolniczego w mikroinstalacji wprowadzili do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej należącej do operatorów systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego ponad 4,22 GWh energii elektrycznej.

Źródło: KOWR

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama