Izby wzywają ws. drapieżników: "zrównoważone zarządzanie wilkiem kluczowe dla rolnictwa"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-05-2025,11:15 Aktualizacja: 12-05-2025,11:25
A A A

Wnioskujemy o rozpoczęcie prac nad dostosowaniem krajowego systemu ochrony wilka do zmienionego statusu na poziomie Unii Europejskiej – brzmi stanowisko samorządu rolniczego.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) zwrócił się 7 maja do minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski w sprawie obniżenia statusu ochrony wilka ze stopnia „ściśle chroniony” na „chroniony”.  

Stanowisko rządu ważne dla rolnictwa

„Z niepokojem odnotowujemy, że podczas posiedzenia Komitetu Stałych Przedstawicieli Rządów Państw Członkowskich przy Unii Europejskiej (COREPER) 16 kwietnia 2025 r. Polska wstrzymała się od głosu, przyjmując neutralne stanowisko wobec wniosku Komisji Europejskiej (o obniżenie statusu ochrony wilków – red.). Dodatkowo, zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, nie planuje się obecnie zmian w krajowym systemie ochrony wilka, który nadal pozostaje objęty ścisłą ochroną” – czytamy w wystąpieniu KRiR.

Jak w nim podkreślono, dla polskiego rolnictwa, które doświadcza coraz większych szkód spowodowanych przez rosnącą populację wilka, jednoznaczne i zdecydowane stanowisko rządu RP jest niezwykle istotne.

Skuteczne zarządzanie populacją wilka

„Wierzymy, że uwzględnienie argumentów środowisk rolniczych przyczyni się do znalezienia rozwiązań umożliwiających zrównoważone zarządzanie zasobami przyrody, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa i stabilności produkcji rolnej” – wskazano w piśmie rolniczego samorządu.

wilki, atak wilków, zagryzione cielaki, straty

Wilki zagryzły cielaki w dwóch miejscach. Rolnicy: ile jeszcze strat ma ponieść wieś?

W ostatnich dniach wilki miały zaatakować i zagryźć cielaki w dwóch miejscach w woj. warmińsko-mazurskim – o czym poinformowała tamtejsza izba rolnicza. „Potrzebujemy działań, zanim dojdzie do jeszcze większych tragedii”...

„Wnioskujemy o rozpoczęcie prac nad dostosowaniem krajowego systemu ochrony wilka do zmienionego statusu na poziomie UE, co umożliwi skuteczne zarządzanie populacją tego gatunku w Polsce” – podsumowuje KRIR.

Europarlament zmienił status ochrony

Trzeba tu dodać, że na początku maja w głosowaniu Parlament Europejski zmienił status ochrony wilka w UE ze „ściśle chronionego” na „chroniony”.

„Państwa członkowskie będą teraz miały większą elastyczność w zarządzaniu populacjami wilków, aby poprawić współistnienie z ludźmi i zminimalizować wpływ rosnącej populacji wilków w UE. Będą również w stanie podejmować działania dostosowane do konkretnych uwarunkowań regionalnych. Państwa członkowskie muszą nadal zapewniać korzystny stan ochrony wilka i mogą nadal wymieniać wilka jako gatunek ściśle chroniony w ustawodawstwie krajowym oraz stosować bardziej rygorystyczne środki jego ochrony” – przekazano w komunikacie europarlamentu.

Poleć
Udostępnij