Pryszczyca. Trzeba zalać granicę płynem do dezynfekcji i przestrzegać bioasekuracji
Polska, począwszy od 10 stycznia, a szczególnie od marca, gdy pryszczyca wybuchła na Węgrzech i Słowacji, jest jednym z głównych krajów narażonych na przedostanie się wirusa FMD na jego terytorium.
– W kontekście profilaktyki pryszczycy musimy przestrzegać zasad bioasekuracji. To jest kluczowa sprawa, o czym przekonali się Anglicy w 2001 roku – mówił Marek Wisła, powiatowy lekarz weterynarii w Prudniku, podczas kwietniowej konferencji w Zamku Moszna w woj. opolskim, dodając:
– Podczas tamtej epidemii uśmiercali oni zwierzęta bez specjalistycznych strojów, często w laczkach i dżinsach, przez co sami roznosili wirusa na cały kraj. Popełnili wówczas mnóstwo błędów.

Pryszczyca i choroba niebieskiego języka wciąż największym zagrożeniem
Wisła podkreśla, że wirus FMD jest zaledwie 400 km od Opolszczyzny. W Wielkiej Brytanii przenosił się na dużo większe odległości, wynoszące 800-900 km.
– Moim zdaniem trzeba wręcz „zalać” granicę środkiem do dezynfekcji, który niszczy ten patogen nawet w kilkanaście sekund, ograniczyć strumień samochodów, które wjeżdżają do Polski na nieliczne przejścia graniczne i zrobić śluzy na samochody – mówi Marek Wisła i dodaje:
– Wszystkie pojazdy powinny być dezynfekowane. Mamy środki i możliwości. Jeśli je wykorzystamy, powinniśmy poradzić sobie z tym potężnym zagrożeniem – mówił Marek Wisła.
– W czasie pandemii COVID-19 nikomu nie przeszkadzało to, że musieliśmy np. czekać kilka godzin na zamkniętym lotnisku w maskach i co chwilę dezynfekować ręce – mówił prof. Krzysztof Rypuła z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, dodając:
– Dzisiaj mamy równie poważną sytuację. Pryszczyca jest nie tylko problemem hodowców, ale też konsumentów, przetwórców i generalnie całej branży. Powinniśmy mieć tego świadomość
Więcej informacji na temat hodowli bydła i produkcji mleka oraz hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" i "Hoduj z Głową Świnie"
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)