Jak bronimy granicy przed pryszczycą? KRIR chce danych od ministra rolnictwa
Prosimy o przekazanie szczegółowych informacji dotyczących aktualnych procedur kontroli granicznej w odniesieniu do przywozu żywych zwierząt i produktów rolnych oraz oceny ich efektywności – brzmi wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) w kontekście zagrożenia pryszczycą.
Zarząd KRIR 5 maja zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego o przedstawienie szczegółowych informacji dotyczących procedur kontroli granicznej Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie przywozu żywych zwierząt i produktów rolnych. Chodzi o zagrożenie pryszczycą, której ogniska zarejestrowano na Słowacji i na Węgrzech.

Szczepienia przeciwko pryszczycy w Polsce nie wchodzą w grę. Dlaczego?
O zabezpieczeniu granicy
„Świadomi potencjalnego ryzyka związanego z transmisją wirusa pryszczycy, obserwujemy działania podejmowane w celu zabezpieczenia granic naszego kraju. W związku z tym, zwracamy się o przedstawienie informacji na temat stosowanych metod kontroli oraz ich skuteczności w minimalizowaniu zagrożenia” – czytamy w wystąpieniu KRIR.
O mechanizmach ochrony
Jak w nim podkreślono, szczególnie istotne byłoby dla izb uzyskanie informacji o procedurach dezynfekcji transportów, częstotliwości i rodzaju przeprowadzanych kontroli oraz o współpracy między różnymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo graniczne w zakresie obrony przed pryszczycą.
„Zależy nam na pełnym zrozumieniu mechanizmów ochronnych wdrożonych w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się potencjalnych zagrożeń epizootycznych” – wskazuje samorząd rolniczy.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś