Gospodarstwa mogą pomagać i zarabiać. Czas na agroterapię?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-06-2017,11:00 Aktualizacja: 08-06-2017,11:43
A A A

W całej Polsce odbyło się 48 imprez z cyklu wojewódzkich spotkań informacyjno-szkoleniowych. Rolników przekonywano m.in., że ich gospodarstwa mogą być "opiekuńcze".

Zorganizowano je w ramach projektu "Gospodarstwa opiekuńcze-budowanie sieci współpracy" realizowanego przez Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie we współpracy z wszystkimi Wojewódzkimi Ośrodkami Doradztwa Rolniczego.

opieka nad seniorami, seniorzy, krir, Rada do spraw Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich

Opieka nad seniorami w gospodarstwie? Na tym też można zarobić

Samo rolnictwo nie zawsze dostarcza właścicielom gospodarstw wystarczających dochodów. Nic więc dziwnego, że szukają oni dodatkowych funduszy. Jednym z nich może być opieka nad seniorami. Na ten temat rozmawiano m.in. podczas V Konferencji...

Inicjatywa współfinansowana jest ze środków unijnych w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich PROW na lata 2014-2020.

Gospodarstwo opiekuńcze to praktykowana i sprawdzona w innych krajach forma gospodarowania, polegająca na łączeniu działalności rolniczej z opieką nad osobami (przede wszystkim starszymi) potrzebującymi wsparcia.

Najważniejszą cechą charakterystyczną takich przedsięwzięć jest wykorzystywanie potencjału gospodarstwa do prowadzenia działań terapeutycznych, opiekuńczych oraz integracyjnych.

Przebywanie na wsi i wykonywanie czynności typowych dla rolników może bowiem pomagać ludziom starszym lub chorym w utrzymywaniu sprawności fizycznej i duchowej. W grę wchodzą oczywiście tylko drobne prace związane z roślinami, zwierzętami, tradycyjnymi potrawami i rękodziełem.

Według specjalistów z krakowskiego oddziału CDR obiekt, w którym zorganizowane jest gospodarstwo opiekuńcze, powinien posiadać zwierzęta gospodarskie lub uprawy rolnicze możliwe do wykorzystania w agroterapii.

siedlisko, kukiz 15, sejm, pozarolnicza działalność gospodarcza, obszary wiejskie

Pozarolnicza działalność w siedlisku? Projekt ustawy już w Sejmie

W Sejmie rusza dyskusja nad projektem Ustawy o używaniu siedlisk w celu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Dokument przygotowali posłowie Kukiz’15. W projekcie jako siedlisko określono "budynki mieszkalne i ich części...

Tworzyć i prowadzić gospodarstwa opiekuńcze mają rolnicy i ich domownicy, ale świadczenie takich usług powinno być oparte na nowo utworzonym podmiocie. Chodzi o działalność gospodarczą (czyli założenie firmy) lub tzw. podmiot ekonomii społecznej (stowarzyszenie, fundację lub spółdzielnię socjalną), ewentualnie nawiązanie współpracy z takowymi.

Osoby, które podejmą się takiej działalności mogą np. prowadzić dzienny dom pobytu, rodzinny dom pomocy czy placówkę całodobowej opieki. Ma to zapewnić dodatkowe źródło dochodu i drogę do dywersyfikacji wpływów do gospodarstwa.

Warto też dodać, że gospodarstwa opiekuńcze mogą być wspierane z różnych źródeł (w zależności od ich formy), np. z rządowych programów dla seniorów, inkubatorów innowacji
społecznych, regionalnych programów operacyjnych czy nawet PROW 2014-2020 (poddziałanie "Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej").
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj