Cła na warchlaki z Danii? Resort tłumaczy, dlaczego to wykluczone
Resort rolnictwa odniósł się do wystąpienia w sprawie rekordowej liczby warchlaków sprowadzanych z Danii. Odpowiedział m.in., czy można wprowadzić cła importowe na świnie z tego kierunku?
O masowym napływie warchlaków z Danii do Polski mówi się od dawna, przede wszystkim w kontekście „zwijającej się” hodowli trzody chlewnej w naszym kraju. Ostatnio ten temat został podniesiony w ramach interpelacji poselskiej Anny Gembickiej (PiS) i Jarosława Sachajko (Wolni Republikanie).

Ponad 7 milionów warchlaków z Danii przyjechało do Polski
Rekordowy import warchlaków
Powołując się na doniesienia medialne, parlamentarzyści wskazali, że „w 2024 roku Polska sprowadziła z Danii 7,29 mln warchlaków, co jest rekordowym wynikiem i wpisuje się w trend uzależniania się krajowej produkcji wieprzowiny od importu”.
Posłowie zapytali Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) m.in.: „Jakie kroki rząd planuje w celu ograniczenia odpływu kapitału z Polski na rzecz zagranicznych producentów warchlaków? Czy rozważane są np. cła importowe, zachęty podatkowe dla polskich hodowców lub inne mechanizmy wspierające lokalną produkcję?”.
Niewystarczająca liczba prosiąt
W odpowiedzi resort rolnictwa podkreślił, że liczba importowanych warchlaków z Danii jest odpowiedzią rynku na niewystarczające dla potrzeb sektora produkcji pogłowie prosiąt w Polsce.

Polska liderem w imporcie duńskich warchlaków
„Wzrostowy trend w imporcie utrzymuje się od kilkunastu lat i jest związany z coraz większą specjalizacją gospodarstw i zmianami strukturalnymi zachodzącymi w sektorze produkcji wieprzowiny” – zaznaczyło ministerstwo.
Zakaz ceł przywozowych w UE
Odnosząc się zaś do postulatu wprowadzenia cła na import warchlaków z Danii, wskazało na traktatową swobodę przepływu towarów, tj. jeden ze środków rynku wewnętrznego Unii Europejskiej.
„Unia celna w ramach rynku wewnętrznego rozciąga się na całą wymianę towarową i obejmuje zakaz ceł przywozowych i wywozowych między państwami członkowskimi oraz wszelkich opłat o skutku równoważnym, jak również przyjęcie wspólnej taryfy celnej w stosunkach z państwami trzecimi” – wyjaśniło MRiRW (całość jego odpowiedzi można znaleźć tutaj).
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś