Wybrano liderów w produkcji bydła mięsnego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
28-03-2022,15:35 Aktualizacja: 21-04-2022,9:18
A A A

Do Ogólnopolskiego Konkursu Producent Bydła Mięsnego Roku 2021 zakwalifikowano do finału łącznie 16 uczestników. Spośród nich kapituła konkursowa wyłoniła zwycięzców w kategorii hodowca,  producent opasów oraz producent odsadków.

Ogólnopolski Konkurs Producent Bydła Mięsnego Roku 2021 został zorganizowany przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego oraz Fundację Edukacji Ekonomicznej i Rozwoju Obszarów Wiejskich. Projekt sfinansowano z funduszu promocji mięsa wołowego.

Do finału konkursu zakwalifikowano łącznie 16 uczestników, spośród których wybrano zwycięzców oraz przyznano wyróżnienia. 
 
PFHBiPM, ocena użytkowości mlecznej, mleko, produkcja mleka, wydajność mleczne, rozród krów, krowy pod oceną, białko

Wydajność krów pod oceną wzrosła. PFHBiPM opublikowała wyniki

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka opublikowała wyniki oceny za 2021 rok. Krowy mleczne osiągnęły średnią wydajność na poziomie 8 837 kilogramów mleka o zawartości tłuszczu 4,13% (365 kg) oraz białka 3,42% (302...
Kapituła konkursowa składająca się z 10 osób reprezentujących związki branżowe, świat nauki, media oraz organizacje związane z rolnictwem, wyłoniła laureatów oraz wręczyła wyróżnienia. 
 
Zwycięzcą kategorii hodowca został  Zbigniew Kołoszyc z miejscowości Nowiny Wielkie w woj. lubuskim zgłoszony przez Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. Rolnik hodowlą bydła mięsnego zajmuje się od 10 lat. Obecnie utrzymuje około 200 sztuk bydła ras limousine i blonde d’aquitaine. Co roku sprzedaje około 90 sztuk materiału hodowlanego, a część jałówek pozostawia na remont stada.
 
Hodowca w rozrodzie stosuje krycie naturalne, a pierwsze wycielenia przypada w wieku 29-34 miesięcy. Zwierzęta są objęte oficjalną kontrolą użytkowości i były one wielokrotnie nagradzane podczas krajowych wystaw zwierząt hodowlanych. 
 
Zbigniew Kołoszyc jest laureatem konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne,  a także wicemistrzem krajowym AGROLIGII. Gospodarstwo Współpracuje z Laboratorium Cytogenetyki i Genetyki Molekularnej Zwierząt Instytutu Zootechniki PIB i uczestniczy w systemie jakości żywności QMP.
 
Wyróżnienie w kategorii hodowca zdobyła Krystyna Szczodrowska z miejscowości Jaroszewy woj. pomorskie oraz Jan Pabierowski, Hodowla Zwierząt Zarodowych Osowa Sień Sp. z o.o. z Przyczyny Górnej w woj. lubuskim.
 
7. Forum Sektora Wołowiny, wołowina, bydło mięsne, producenci bydła, opasy, mamki, cielęta, hodowcy bydła

Sektor wołowiny jest kluczowy i trzeba go wspierać

Sektor bydła mięsnego który jest jednym z najlepiej zorganizowanych w Polsce, w dużej mierze odpowiada za bezpieczeństwo żywnościowe nie tylko naszego kraju, ale także Europy. - Ponad dwa tygodnie temu dyskutowaliśmy na radzie unijnych...
Laureatem w kategorii producent odsadków został Krzysztof Pulkowski z miejscowości Nowiny Wielkie w woj. lubuskim zgłoszony przez Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. Rolnik zajmuje się hodowlą bydła ras blonde d’aquitaine i limousine. Jego stado jest objęte oficjalną oceną użytkowości i liczy około 180 sztuk. 
 
Gospodarz co roku sprzedaje do dalszego opasu około 70 odsadków o średniej masie 300 kg. W okresie od maja do listopada zwierzęta korzystają z pastwiska. Zimą są one utrzymywane w systemie wolnowybiegowym z dostępem do zadaszonej hali. 
 
Remont stada jest prowadzony w oparciu o własny materiał hodowlany. Laureat w rozrodzie stosuje krycie naturalne oraz przenoszenie zarodków pozyskiwanych od własnych dawczyń. W swoim gospodarstwie organizuje praktyki dla uczniów ze szkoły rolniczej, a jego zwierzęta brały udział w krajowych wystawach zwierząt hodowlanych i zdobywały liczne sukcesy. 
 
Wyróżnienie w kategorii producent odsadków zdobył Wojciech Marczycki z Parowa w woj. dolnośląskim oraz Emil Wawrzonkiewicz z miejscowości Nowy Secymin w woj. mazowieckim.
 
Zwycięzcą w kategorii producent opasów został Wojciech Styburski ze wsi Nepomucenów w woj. wielkopolskim zgłoszony przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego. 
 
cena bydła, skup żywca wołowego, wołowina, ceny w Polsce,

Kolejny wzrost cen bydła rzeźnego

Ceny bydła rzeźnego w drugim tygodniu marca po raz kolejny wzrosły. Największe podwyżki odnotowano w grupie bydła w kategorii 8-12 miesięcy, które w ciągu tygodnia podrożało o 6,1%.    Żywiec wołowy w dniach 7-13 marca w ciągu...
W jego gospodarstwie bydło mięsne jest utrzymywane od 20 lat. Stado opasów liczy średnio około 25 zwierząt, głównie rasy limousine. Odsadki w wieku 6 miesięcy są zakupywane od stałego dostawcy i pozostają w gospodarstwie do uzyskania masy 650 - 750 kg.
 
Zwierzęta przebywają na głębokiej ściółce, a w skład ich dawki żywieniowej wchodzi sianokiszonka uzupełniona paszą treściwą z dodatkiem mieszanki mineralno-witaminowej.
 
Wojciech Styburski brał udział w wielu szkoleniach i seminariach, m.in. z zakresu finansów gospodarstw rolnych, hodowli bydła, produkcji roślinnej. Sam hodowca jest pomysłodawcą mieszanki traw Futer Nova. Ponadto współpracuje z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu, aktywnie działa na rzecz środowiska rolniczego oraz prowadzi grupy producenckie i integruje rolników.
 
Wyróżnienie w kategorii producent opasów zdobył Przemysław Wala z Topoli Małej w woj. wielkopolskim oraz Andrzej Kubacki z miejscowości Ciełuchowo w woj. kujawsko-pomorskim.
 
Patronem medialnym wydarzenia była Agencja Promocji Rolnictwa i Agrobiznesu APRA SP. z o.o., wydawca dwumiesięcznika "Hoduj z Głową Bydło" i multiportalu rolnego "Agropolska.pl".
 
Partnerami konkursu był Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, Federacja Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych oraz Związek Polskie Mięso.
 
Szczegółowe informacje dotyczące Ogólnopolskiego Konkursu Producent Bydła Mięsnego Roku 2021 znajdziesz TUTAJ

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals) 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA