Są problemy z przedłużaniem dzierżawy państwowej ziemi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-10-2017,12:20 Aktualizacja: 20-10-2017,12:39
A A A

Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje o określenie przejrzystych zasad przedłużania dzierżaw nieruchomości rolnych wschodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Wystąpienie w tej sprawie otrzymał już Witold Strobel, dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Wielkopolski rolniczy samorząd podkreślił, że trafiają do niego liczne skargi od gospodarzy odnośnie nieprzedłużania nawet kilkunastoletnich umów dzierżaw na różne areały (mimo pozytywnej opinii wydanej przez izbę).

dzierżawa ziemi, ustawa o obrocie ziemią,  nieruchomości rolne Skarbu Państwa, kowr, adam struziak

Dzierżawa ziemi na jednych zasadach. KOWR przygotowuje kryteria

W Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa opracowywane są nowe kryteria wydzierżawiania państwowej ziemi. - Będą jednolite w całym kraju - poinformował Adam Struziak, dyrektor departamentu gospodarowania zasobem KOWR. W pierwszej połowie roku...

"Zdaniem Zarządu KRIR przy podejmowaniu takich decyzji należałoby wziąć pod uwagę sytuację dotychczasowego dzierżawcy, który od kilku lub kilkunastu lat gospodarował na nieruchomościach z Zasobu, ponosząc nakłady na ich rozwój i uwzględniał je w planach inwestycyjnych gospodarstwa. Co więcej, zapotrzebowanie rolników na ziemię jest bardzo duże i każda decyzja dotycząca przedłużenia, bądź nie, umowy dzierżawy gruntów z ZWR SP powinna być podjęta po wnikliwej ocenie danego przypadku" - czytamy w uzasadnieniu do wystąpienia.

Z kolei Dolnośląska Izba Rolnicza w piśmie do szefa KOWR poruszyła kwestię wydzierżawiania rolnikom z państwowej puli gruntów leżących przez lata odłogiem. Wymagają one zazwyczaj wielu zabiegów mechanicznych, agrotechnicznych oraz chemicznych. A to sporo kosztuje i jest czasochłonne.

"Rolnicy, którzy wydzierżawiają z Zasobu WRSP uprzednio odłogowane nieruchomości, oprócz kosztów związanych z przywróceniem gruntu do użytkowania rolniczego, ponoszą od dnia zawarcia umowy dzierżawy również opłaty związane z czynszem dzierżawnym i zobowiązaniami publiczno-prawnymi (podatek rolny, leśny, opłaty melioracyjne). Jak słusznie zauważają, przez okres co najmniej 2-3 lat dzierżawa takich gruntów nie przynosi im pożytków, a jedynie generuje koszty" - argumentuje DIR.

ustawa o obrocie ziemią, krzysztof jurgiel. ministerstwo rolnictwa, ziema rolnicza, kupno ziemi, dzierżawa ziemi

Jurgiel nie słyszał krytycznych uwag o ustawie o obrocie ziemią

- Nigdy nie spotkałem się z zarzutami rolników pod adresem ustawy, regulującej obrót ziemią rolną - przekonywał Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa w TVP Info. Polityk komentował zarzuty, jakie padały pod jego adresem podczas...

W opinii rolniczego samorządu przy wydzierżawianiu takich działek, KOWR powinien stosować okresowe zwolnienie z czynszu dzierżawnego, na co zezwalają przepisy. Zgodnie z art. 40 ust 2 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa KOWR może zwolnić dzierżawcę z opłat czynszowych na warunkach określonych w umowie:

  • w okresie pierwszych trzech lat dzierżawy użytków rolnych odłogowanych co najmniej przez rok przed dniem zawarcia umowy dzierżawy
  • na okres nie dłuższy niż pięć lat, w przypadkach uzasadnionych stanem przedmiotu dzierżawy lub realizacją inwestycji tworzących nowe miejsca pracy

"Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przed wystawieniem nieruchomości do dzierżawy przeprowadza wizję w terenie, a więc stan jej zagospodarowania jest znany i nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa zastosować zwolnienie z czynszu dzierżawnego w przypadku stwierdzenia przez pracowników KOWR, że grunt przeznaczony do dzierżawy jest odłogowany" - przekonuje dolnośląski samorząd rolniczy.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu