Wspólna Polityka Rolna w przyszłości? WIR: konieczne inwestycje w retencję wody. Przynajmniej do 25 proc.
Najbliższe lata, w kontekście inwestycji, powinny być poświęcone wodzie i jej retencjonowaniu. Obecny poziom retencji (7 proc.) w połączeniu ze zmianami klimatycznymi, stanowi największe od lat zagrożenie dla rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego – przekonuje Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR) w kontekście przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej.
Izba na prośbę Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przesłała swoje rekomendacje dotyczące dwóch komunikatów Komisji Europejskiej dotyczących rozpoczynającej się dyskusji o przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej i dedykowanemu tej polityce budżetowi. Zasadniczo postulaty WIR dotyczą trzech obszarów:

Ostrzeżenie przed demontażem Wspólnej Polityki Rolnej. "Prosta droga do chaosu"
- Komunikat Komisji Europejskiej „Droga ku następnym wieloletnim ramom finansowym”
„Wielkopolska Izba Rolnicza, podobnie jak większość organizacji rolniczych opowiada się za utrzymaniem osobnego budżetu na realizację Wspólnej Polityki Rolnej. W dobie kryzysów, wojen oraz przerywania łańcuchów logistycznych, bezpieczeństwo żywnościowe Europejczyków musi być oparte o produkcję realizowaną w krajach Unii Europejskiej. Jej utrzymanie w obecnych, bardzo wysokich standardach, wymaga wsparcia budżetowego. Dzięki temu wsparciu Europejczycy mają dostęp do żywności wysokiej jakości, oferowanej w rozsądnych cenach” – czytamy na stronie Izby.
Dodatkowo apeluje ona o zwiększenie finansowania rolnictwa z uwzględnieniem inflacji oraz rosnących kosztów produkcji, które sprawiają, że jej rentowność w ostatnich trzech latach gwałtownie spadła i - szczególnie w przypadku produkcji roślinnej - jest poniżej progu opłacalności.
„Wnioskujemy o umożliwienie rolnikom korzystania z innych funduszy, szczególnie na działania związane z ochroną klimatu i środowiska. Takie działania, realizowane przez rolników, powinny być wyłączone z budżetu WPR i finansowane z tworzonego właśnie Społecznego Funduszu Klimatycznego” – przekonuje WIR.
- Komunikat Komisji Europejskiej "Wizja dla rolnictwa i żywności"
W kontekście przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej, WIR zwraca uwagę na kluczowe jej elementy:

Izby wzywają ws. drapieżników: "zrównoważone zarządzanie wilkiem kluczowe dla rolnictwa"
- Podstawowymi celami Wspólnej Polityki Rolnej powinno być bezpieczeństwo żywnościowe Europejczyków oraz dochody rodzin rolniczych.
- Kwestie ochrony klimatu i środowiska, które mogą być realizowane przez rolników, powinny być oparte o system zachęt oraz finansowane z osobnego budżetu.
- Zasady warunkowości powinny być bardziej elastyczne i dostosowane do zmian klimatu i otoczenia rynkowego. Norma GAEC 2 powinna być realizowana na zasadzie ekoschematu z dofinansowaniem.
- Niezbędne jest wprowadzenie mechanizmów wzmacniających pozycję rolnika na rynku rolnym, który podlega globalizacji i presji żywności pochodzącej z krajów, gdzie może ona być produkowana taniej i bez żadnej kontroli.
- Dostęp do rynku unijnego dla taniej żywności z krajów trzecich powinien podlegać kontroli co do norm i standardów produkcji analogicznych do tych, które muszą spełniać rolnicy w Europie.
- Dodatkowo premiowana w ramach Wspólnej Polityki Rolnej powinna być produkcja zwierzęca oraz gospodarstwa łączące produkcję roślinną i zwierzęcą, jako najlepszy model rolnictwa zrównoważonego.
- Wspólna Polityka Rolna powinna zawierać zachęty i mechanizmy przyciągające młodych ludzi do pracy w rolnictwie.
- Szczególną pozycję w ramach nowej Wspólnej Polityki Rolnej powinny stanowić kwestie zapobiegania suszy rolniczej i retencjonowania wody. To jest strategiczne wyzwanie, przed którym stoi nasze rolnictwo, które bez wody nie będzie funkcjonować.
- Sama Wspólna Polityka Rolna i jej realizacja powinny ulec odbiurokratyzowaniu na zasadzie: „mniej kontroli a więcej zaufania do rolnika i jego profesjonalizmu”, opartego na solidnym wykształceniu oraz publicznym doradztwie
- Na poziomie krajowym Wspólna Polityka Rolna powinna być bardziej dostosowana do specyfiki poszczególnych regionów czy województw.
- Propozycje inwestycji infrastrukturalnych do 2035 r.
„Najbliższe lata, w kontekście inwestycji, powinny być poświęcone wodzie i jej retencjonowaniu. Obecny poziom retencji (7 proc.) w połączeniu ze zmianami klimatycznymi, stanowi największe od lat zagrożenie dla rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego. Naszym celem w tej perspektywie (unijnej – red.) powinno być podniesienie poziomu retencji, przynajmniej do średniej unijnej, czyli około 25 proc. Osiągnięcie tego celu wymagać będzie inwestycji na wszystkich poziomach, począwszy od gospodarstwa rolnego, a skończywszy na inwestycjach wojewódzkich i centralnych. Katalog takich działań i inwestycji powinien być opracowany w porozumieniu wszystkich interesariuszy związanych z kwestiami gospodarowania zasobami wodnymi” – wskazuje WIR.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś