Ostrzeżenie przed demontażem Wspólnej Polityki Rolnej. "Prosta droga do chaosu"
Przekształcenie dwóch filarów Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) w jeden fundusz to prosta droga do chaosu, destabilizacji rynków rolnych i spadku bezpieczeństwa żywnościowego w Europie - podkreślił Marian Sikora, przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych (FBZPR).
Przedstawiciele organizacji rolniczych z całej Europy, w tym delegacja FBZPR, uczestniczyli w dniach 24-25 kwietnia w Brukseli w posiedzeniach Prezydium Copa-Cogeca (to zrzeszenia europejskich rolników i spółdzielni rolniczych).

Z unijnym budżetem na rolnictwo może być problem – UE będzie spłacać fundusz odbudowy
Zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego
„W obliczu rosnącej niepewności na rynkach światowych oraz pierwszych decyzji nowej Komisji Europejskiej, kluczowym tematem dyskusji stała się propozycja utworzenia jednego funduszu unijnego kosztem dwóch filarów Wspólnej Polityki Rolnej – Europejskiego Funduszu Gwarancji Rolnej (EFRG) i Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW)” – czytamy w relacji na portalu FBZPR.
Jak w niej podkreślono, zastąpienie dotychczasowej struktury WPR modelem programowania krajowego grozi osłabieniem wspólnych podstaw polityki rolnej UE, fragmentacją jednolitego rynku oraz poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego i rozwoju obszarów wiejskich.
Zamian w jeden fundusz – droga do chaosu
„Nie możemy dopuścić do demontażu Wspólnej Polityki Rolnej, która jest fundamentem rolnictwa w całej Unii Europejskiej. Przekształcenie dwóch filarów WPR w jeden fundusz to prosta droga do chaosu, destabilizacji rynków rolnych i spadku bezpieczeństwa żywnościowego w Europie. Oczekujemy od nowej Komisji Europejskiej jasnego zobowiązania do utrzymania budżetu WPR na odpowiednim poziomie, uwzględniającym wzrost kosztów produkcji i inflację” – skomentował, cytowany w komunikacie, Marian Sikora, przewodniczący Federacji.
Ocena Komisji Europejskiej – po czynach
Z kolei prezydent Copa, Massimiliano Giansanti, stwierdził, że rolnicze ambicje nowej Komisji Europejskiej muszą być oceniane po czynach.

KRIR z apelem o utrzymanie niezależnego budżetu rolnego UE. "Ryzyko osłabienia wsparcia"
„Pierwszym z tych czynów, jeśli mamy być konsekwentni wobec złożonych zobowiązań politycznych, musi być ochrona budżetu WPR – uwzględniająca korektę o inflację. Spójność wizji rolnictwa oraz zdolność do osiągania rzeczywistych efektów dla rolników w terenie zależy od tego kroku. W obliczu dzisiejszych niepewności nie ma bezpieczeństwa bez bezpieczeństwa żywnościowego. Oficjalnie wystąpiliśmy o spotkanie z przewodniczącą Ursulą von der Leyen, które, mamy nadzieję, odbędzie się niezwłocznie” – miał zaznaczyć Giansanti.
FBZPR zapowiada mobilizację środowiska
FBZPR apeluje w swojej relacji o pilne działania ze strony władz unijnych i krajowych w celu ochrony stabilności rolnictwa, która jest „nieodzownym elementem bezpieczeństwa społecznego i gospodarczego Europy”. Federacja zapowiada „aktywną mobilizację środowiska rolniczego w najbliższych tygodniach w obronie budżetu WPR”.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś