Testy, maseczki - sadownicy mają coraz więcej wątpliwości

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
22-05-2020,10:10 Aktualizacja: 22-05-2020,7:10
A A A

Rozumiemy restrykcyjne podejście organów państwowych, wynikające z trudnej sytuacji w naszym kraju spowodowanej pandemią koronawirusa. Jednak nie możemy pozwolić na to, aby nasze gospodarstwa znalazły się przez to na skraju bankructwa - podkreśla Związek Sadowników RP.

W wystąpieniu do ministra rolnictwa sadownicy zwracają uwagę na wątpliwości związane z wytycznymi resortu i sanepidu dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców przy pracach sezonowych w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

praca, ukraina, pracownicy sezonowi z ukrainy

Chcesz zatrudnić pracownika z Ukrainy? Musisz zapłacić za test

Wprowadzono szereg rozwiązań, które mają ułatwić rolnikom zatrudnianie pracowników zza wschodniej granicy, m.in. możliwość świadczenia pracy w gospodarstwie podczas kwarantanny - podkreślał minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski...

"Rekomendacje, które mają regulować warunki pracy cudzoziemców nie są adekwatne do okoliczności prac polowych, tylko tych podyktowanych w zakładach pracy lub przedsiębiorstwach" - uważają związkowcy.

Jednocześnie proszą ministra o doprecyzowanie następujących kwestii:

- jaki jest maksymalny termin od przekroczenia granicy do zgłoszenia pracownika do sanepidu;

- jakie służby mogą wykonać pobranie wymazu do wykonania testu;

- czy badanie może być wykonane przez dowolne laboratorium (jeżeli nie, należy wskazać listę uprawionych do tego podmiotów);

- czy działki gospodarstwa oddalone o kilkanaście kilometrów od zabudowań, w których mieszkają pracownicy, są uznawane jako siedlisko i może na nich być świadczona praca;

bezrobocie, praca, praca w rolnictwie

Zachęcają do pracy w rolnictwie, żeby zebrać owoce i warzywa

Urzędy pracy i agencje pracy będą wspierać rolników w zatrudnianiu w gospodarstwach rolnych, żeby udało się zebrać wiosenne plony - zapowiedziała minister rodziny i pracy Marlena Maląg. Podała, że na koniec kwietnia stopa bezrobocia wynosiła...

- czy pracownik może świadczyć pracę w siedlisku i należących do niego działkach w trakcie odbywania kwarantanny bez konieczności wykonywania testów na obecność koronawirusa;

- zbiór owoców przez min. 8 godz. w maseczkach i rękawiczkach jednorazowych niejednokrotnie w temperaturze przekraczającej 35 st. C jest niemożliwy i może tylko doprowadzić do powstania alergii i chorób skórnych.

Sadownicy podkreślają, iż pracownicy z Ukrainy stanowili dotychczas ponad 80 proc. siły roboczej w Polsce. Dzięki nim od kilkunastu lat Polska wygrywała konkurencję z krajami Europy Zachodniej.

Wprowadzone w 2018 r. zmiany w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy już wtedy spowodowały znaczący odpływ pracowników z naszego kraju do Niemiec, Holandii czy Belgii. A rekomendacje dotyczące zatrudniania pracowników ze wschodu w dobie pandemii koronawirusa będą w opinii sadowników skutkowały tym, że owoce zostaną na polach. Bo gospodarze nie dadzą rady ponieść kosztów zatrudnienia.

gmina zambrów, strażacy osp, maseczki, epidemia koronawirusa

Strażacy dostarczali maseczki dla gospodarstw

Jak może wyglądać dobra, lokalna współpraca przekonują działania w gminie Zambrów (woj. podlaskie). Uszyte m.in. przez koła gospodyń wiejskich maseczki dystrybuowali tam strażacy-ochotnicy. Obowiązek zakrywania ust i nosa w związku z...
"Przy założeniu zatrudnienia jednego pracownika są to: 30 zł opłata w urzędzie pracy, ubezpieczenie od umowy o pomocy przy zbiorach min. 203 zł/miesiąc, jeden test na obecność koronawirusa min. 534 zł, wynagrodzenie min. 3 700 zł/miesiąc, co daje w sumie ok. 4 500 zł na miesiąc" - wylicza Związek.

Wytyka też, że w innych krajach pomaga się rolnikom, organizując np. rządowe transporty cudzoziemców i ułatwienia w procedurach związanych z ich zatrudnieniem. Jeśli u nas nie będzie podobnie, drastycznie niski poziom zbiorów odbije się negatywnie na całej gospodarce krajowej (nie będzie owoców do przetwórstwa, a tym bardziej na eksport) i bezpośrednio na konsumentach w związku z wysokimi cenami owoców i warzyw.

"Dlatego apelujemy o ponowną analizę zaproponowanych wytycznych i dostosowanie ich do realiów pracy w sadownictwie. Ponadto zwracamy się z prośbą o udzielenie informacji, z jakimi organizacjami branżowymi były konsultowane powyższe założenia dotyczące zatrudniania cudzoziemców" - brzmi pismo Związku Sadowników RP.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj