Susza rolnicza mniejszym zagrożeniem dla upraw. Zmiana w wyniku opadów po przyjściu niżu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
22-07-2025,8:40 Aktualizacja: 22-07-2025,8:56
A A A

W szóstym okresie raportowania - od 11 maja do 10 lipca - stwierdzono znaczne zmniejszenie obszarów gleb zagrożonych suszą rolniczą – informuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy (IUNG).

Jednocześnie zastrzega, że mimo to, na mniejszych obszarach nadal wystąpiły warunki suszy rolniczej dla upraw: zbóż jarych, zbóż ozimych, krzewów owocowych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, rzepaku i rzepiku oraz roślin strączkowych.

Zagrożenie suszą w regionach

W uprawach zbóż jarych warunki suszy rolniczej stwierdzono dotychczas na obszarze 392 gmin, co stanowi 16 proc. ogólnej liczby gmin w kraju. Udział powierzchni gruntów zagrożonych suszą w przypadku tej uprawy oszacowano na 3,6 proc. całkowitej powierzchni gruntów rolnych w Polsce. Obszary zagrożone znacznymi stratami plonów zbóż jarych odnotowano w województwach: zachodniopomorskim (70 proc. gmin w województwie), kujawsko-pomorskim (57 proc. gmin ), lubuskim (66 proc. gmin), wielkopolskim (39 proc. gmin), łódzkim (43 proc. gmin), mazowieckim (>2 proc. gmin), podlaskim (2 proc. gmin), opolskim (3 proc. gmin) oraz śląskim (<1 proc.)” – wylicza w swoim raporcie Instytut.

Jak z niego wynika, największy udział powierzchni zagrożonej stratami plonów w uprawach zbóż - określony z uwzględnieniem podatności gleb na suszę - w stosunku do powierzchni potencjalnie zagrożonej, odnotowano w województwach: lubuskim (26 proc.) oraz zachodniopomorskim (19 proc.).

Zmiana po wystąpieniu opadów

Według danych IUING, w okresie od 11 maja do 10 lipca średnia wartość klimatycznego bilansu wodnego (KBW) dla kraju była ujemna i wyniosła -68 mm. W porównaniu z poprzednim okresem raportowania wartość ta wzrosła o 36 mm, co wskazuje na zmniejszenie zagrożenia suszą dla upraw.

susza rolnicza, susza w uprawach, niedobór wody, klimatyczny bilans wodny

Susza rolnicza – gdzie jest najmniej wody dla upraw?

Od 1 maja do 30 czerwca 2025 roku średnia wartość klimatycznego bilansu wodnego (KBW) dla kraju była ujemna i wyniosła –104 mm – informuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy (IUNG) w piątym...

Zmiana ta jest wynikiem wystąpienia opadów atmosferycznych związanych z obecnością niżu nad obszarem Polski, które przyczyniły się do zmniejszenia dotychczasowego deficytu opadowego. Najniższe wartości KBW odnotowano w północno-zachodniej części województwa lubuskiego oraz w południowej części województwa zachodniopomorskiego (od -150 mm do -169 mm), gdzie nieznacznie doprecyzowano zasięgi obszarów narażonych na straty spowodowane suszą” – czytamy na portalu Instytutu, związanym z zagrożeniem suszą rolniczą.

Jak wskazują eksperci z tej placówki, w wyniku uwzględnienia danych z szóstej analizy KBW, zasięg przestrzenny terenów narażonych na istotne straty w plonach nieznacznie zwiększył się jedynie w przypadku upraw rzepaku i rzepiku.

„Na przeważającym obszarze kraju wartość KBW przekraczała -50 mm, co nie wpływa na zasięg wcześniej wyznaczonych powierzchni obszarów zagrożonych suszą” – podsumowuje IUNG.

Źródło: IUNG

Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.