Chcesz zatrudnić pracownika z Ukrainy? Musisz zapłacić za test

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
21-05-2020,16:50 Aktualizacja: 21-05-2020,17:08
A A A

Wprowadzono szereg rozwiązań, które mają ułatwić rolnikom zatrudnianie pracowników zza wschodniej granicy, m.in. możliwość świadczenia pracy w gospodarstwie podczas kwarantanny - podkreślał minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski podczas czwartkowej konferencji.

Ardanowski mówił, że brak pracowników sezonowych w związku z pandemią doskwiera także krajom na zachodzie Europy, a resort rolnictwa stara się pomóc polskim gospodarstwom w rozwiązaniu tego problemu.

pracownicy sezonowi, zbiory owoców i warzyw, praca w rolnictwie, kwarantanna w gospodarstwie

Rolnicy nie powinni płacić za testy pracowników na COVID-19

Krajowa Rada Izb Rolniczych i NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" są przeciwne zapisowi, który stanowi, że koszt testu na koronawirusa u pracowników sezonowych ponosi zatrudniający ich gospodarz. Chodzi o...
- My do końca nie wiemy, jaka będzie skala zjawiska i ilu tych pracowników zza wschodniej granicy przyjedzie do Polski - powiedział, zaznaczając, że postulaty organizacji rolniczych zostały wdrożone.

Podkreślił, że wprowadzono istotne ułatwienia dla pracowników zza wschodniej granicy. Zaznaczył też, że cudzoziemcy, którzy docierają do gospodarstw rolniczych, mogą podczas kwarantanny wykonywać pracę od pierwszego dnia pobytu, czego nie ma w innych branżach.

Ardanowski mówił, że ze środków publicznych nie można wykonywać testów cudzoziemskich pracowników, gdyż byłaby to niedozwolona pomoc publiczna, podjął jednak starania, by znaleźć środki wsparcia finansowego dla już wykonanych i opłaconych testów.

Apelował także, by Polacy, którzy w tej chwili nie są zatrudnieni, rozważyli podjęcie pracy przy zbiorach.

- To jest element solidarności z rolnikami, to jest również element zebrania tych plonów, które Opatrzność nam dała, i również zapobieganie niedoborom żywności, szczególnie tej najwartościowszej, oraz zwyżkom cen w sklepach - powiedział.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj