O szarku komośniku na Radzie
Podczas ostatniej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski poruszył problem zwalczania szarka komośnika w aspekcie nieskuteczności dostępnych środków ochrony.
Mówił o tym po posiedzeniu Rady w dniu 26 maja 2025 r. szef resortu rolnictwa, stwierdzając że jest problem ze szkodnikami, jeśli chodzi o buraki cukrowe, choć nie sprecyzował o jakie konkretnie chodzi. Fakt poruszenia w części dotyczącej sytuacji na rynkach rolnych problemu zwalczania szarka komośnika w aspekcie nieskuteczności dostępnych środków ochrony potwierdził odpowiadając na nasze zapytanie w tej sprawie Wydział Obsługi Medialnej w Departamencie Komunikacji i Promocji MRiRW.

Szarek komośnik – odpowiedź MRiRW
W dniu 15 maja br. rolnicy z Towarzystwa Rolniczego Ziemi Hrubieszowskiej zorganizowali przed Cukrownią Werbkowice (Krajowa Grupa Spożywcza S.A.) pikietę, podczas której domagali się podjęcia od władz spółki oraz kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi skutecznych działań w celu dopuszczenia do zwalczania szarka komośnika skutecznych substancji czynnych. Wówczas wiceminister Jacek Czerniak w wypowiedzi dla programu Agrobiznes TVP zapewniał, że „Ten problem zostanie przedstawiony na najbliższym posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa 26 maja i zostaną przeanalizowane możliwości pomocy poszkodowanym rolnikom, którzy dokonali przesiewu buraka”. Na razie brak jest szczegółów, jak ma wyglądać kwestia rozwiązania problemu zwalczania szkodnika na poziomie unijnym.
W dniu 26 maja br. w odpowiedzi na nasze pytania MRiRW poinformowało, że obecnie w IOR-PIB prowadzone są kolejne badania w zakresie skuteczności środków ochrony roślin w ograniczaniu liczebności osobników dorosłych szarka komośnika. W ramach tych badań testowane będą środki ochrony roślin, które nie były dostatecznie sprawdzone pod kątem tego szkodnika, lub takie, które zarejestrowane zostały niedawno i nie znana jest ich przydatność.
Planowane jest też podjęcie badań nad ograniczaniem larw i poczwarek szkodnika w okresie jesieni na polach po burakach cukrowych, co może zmniejszyć zagrożenie ze strony szkodnika w kolejnych latach. W badaniach planuje się wykorzystać grzyby entomopatogeniczne (np. z rodzajów Beauveria, Metarhizium oraz Paecilomyces), które wywołują tak zwane muskardyny.
Na 2025 r. zaplanowane jest też przetestowanie insektycydów w formie granulatu i mikrogranulatu, w celu ochrony siewek i młodych roślin buraka przed zniszczeniem przez chrząszcze szarka komośnika.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz