Zachęcają do pracy w rolnictwie, żeby zebrać owoce i warzywa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
21-05-2020,16:20 Aktualizacja: 21-05-2020,16:37
A A A

Urzędy pracy i agencje pracy będą wspierać rolników w zatrudnianiu w gospodarstwach rolnych, żeby udało się zebrać wiosenne plony - zapowiedziała minister rodziny i pracy Marlena Maląg.

Podała, że na koniec kwietnia stopa bezrobocia wynosiła 5,7 proc. - 960 tys. osób było bez pracy.

Maląg na konferencji z ministrem rolnictwa Janem Ardanowskim zapewniła, że urzędy pracy i zatrudnieni tam pośrednicy pracy ułatwią zatrudnienie w rolnictwie osobom, które z takich ofert chciałyby skorzystać oraz rolnikom, którzy szukają rąk do pracy.

pracownicy sezonowi, zbiory owoców i warzyw

Uzgodniono zasady dot. zagranicznych pracowników sezonowych

Wytyczne dotyczące pracowników z zagranicy do prac sezonowych w rolnictwie zostały wypracowane z udziałem przedstawicieli producentów owoców miękkich - zapewnił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Cieszyński zapewnił, że...

Prosiła, żeby zrobić wszystko, by pozyskać polskich pracowników do pracy w polskich gospodarstwach, aby plony nie zmarnowały się. Również agencje pracy będą pomagały rolnikom w tej sytuacji - podkreśliła.

Apelowała też do uczniów i studentów, którzy mają wolny czas i chcieliby dorobić w rolnictwie, aby zgłaszali się do takiej pracy, żeby wesprzeć rolników przy zbiorach i racach w gospodarstwie.

- Rząd podjął działania najlepiej jak potrafił, jesteśmy gotowi do działania i wsparcia. Dzięki Tarczy antykryzysowej sytuacja na rynku pracy jest stabilna - oceniła. Zaznaczyła, że 6. tydzień działania Tarczy, to 11 mld zł wsparcia.

Powiedziała, że według ostrożnych danych za trzy tygodnie maja, w stosunku do kwietnia w urzędach pracy mamy mniejszy napływ osób bezrobotnych.

pracownicy sezonowi, zbiory owoców i warzyw, praca w rolnictwie, wizy dla ukraińców

Pracownicy z Ukrainy przyjadą? Wizy znów są wydawane

Od 4 maja urzędy konsularne na Ukrainie wznowiły częściowo wydawanie wiz. Najpierw przyjmowane są wyłącznie wnioski na wizę w celu wykonywania pracy w rolnictwie, ogrodnictwie oraz w transporcie międzynarodowym. W związku z tym od 30 kwietnia...

Według niej oznacza to, że ochrona miejsc pracy w Tarczy antykryzysowej działa. Przypomniała o narzędziach, takich jak postojowe, dopłaty do utrzymania zatrudnienia, czy tarcza finansowa z budżetem 100 mln zł.

Dopytywana, czy będzie zasiłek po 24 maja odparła, że zasiłek opiekuńczy dla dzieci do 8. roku życia będzie obowiązywał w pełnym zakresie.

Pytana o podwyżkę zasiłku dla bezrobotnych odpowiedziała, że są przygotowane rozwiązania w tej sprawie oraz tzw. zasiłku solidarnościowego, konkretne warianty. Nie chciała odpowiedzieć jednak, kiedy decyzja o uruchomieniu tych zmian może zostać podjęta.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement