Polska prezydencja w UE a sprawy rolnictwa. Są postępy?
O podsumowanie działań polskiego przewodnictwa w Radzie UE w obszarze rolnictwa - poprosił oficjalnie ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR).
„W związku z trwającym przewodnictwem Polski w Radzie Unii Europejskiej, KRIR z uwagą monitoruje przebieg prezydencji i jej potencjalny wpływ na branżę. W piśmie wyrażono prośbę o przedstawienie szczegółowych informacji dotyczących dotychczasowych działań w kontekście spraw o fundamentalnym znaczeniu dla polskich rolników” – przekazuje rolniczy samorząd.
Umowa z Mercosur i import z Ukrainy
Jak podkreśla, w piśmie z 5 maja, nacisk kładzie na wyjaśnienie stanowiska Polski wobec budzącej wiele obaw planowanej umowy handlowej UE z krajami Mercosur, która może mieć dalekosiężne konsekwencje dla konkurencyjności unijnego rynku rolnego.

Jak bronimy granicy przed pryszczycą? KRIR chce danych od ministra rolnictwa
„Równie istotna jest kwestia importu produktów rolnych z Ukrainy i jego wpływu na stabilność krajowego rynku oraz sytuację ekonomiczną gospodarstw” – wskazuje KRIR.
Co z uproszczeniami w dopłatach?
Ponadto izby zwróciły się z zapytaniem o postępy w tak oczekiwanym przez środowisko rolnicze uproszczeniu systemu dopłat bezpośrednich oraz redukcji obciążeń biurokratycznych. W tym kontekście wyraziły również zaniepokojenie w związku z wprowadzaniem nowych wymogów, takich jak GAEC 2 dotyczących m.in. ochrony torfowisk, które mogą generować dodatkowe trudności dla rolników.
„Krajowa Rada Izb Rolniczych oczekuje na pilne przekazanie informacji na temat podjętych działań polskiego przewodnictwa w Radzie UE w obszarze rolnictwa” – podsumowuje KRIR w swoim serwisie internetowym.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś