MRiRW o liberalizacji importu towarów rolnych z Ukrainy: dementujemy, nie ma takich planów
W odpowiedzi na pojawiąjące się w przestrzeni publicznej informacje nt. stanu prac Parlamentu Europejskiego nad projektem rozporządzenia w sprawie przywozu produktów ukraińskich do Unii Europejskiej informujemy, że projekt ten nie dotyczy liberalizacji importu towarów rolnych z Ukrainy – przekonuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW).
Według wyjaśnień resortu, projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zawieszenia niektórych części rozporządzenia w odniesieniu do przywozu produktów ukraińskich do Unii Europejskiej:

Zabezpieczenie przed importem z Ukrainy – organizacje wzywają do przywrócenia kontyngentów
- nie ma wpływu na wygaśnięcie Autonomicznych Środków Handlowych (ATM), tj. wprowadzonego w czerwcu 2022 r. jednostronnego zawieszenia ceł Unii Europejskiej (UE) na towary ukraińskie, ani na powrót do warunków handlu wynikających z Układu o stowarzyszeniu UE-Ukraina, po 5 czerwca 2025 r.;
- nie ma wpływu na przebieg i rezultaty toczących się rozmów Komisji Europejskiej i Ukrainy w sprawie przeglądu warunków handlu na podstawie art. 29. Układu o stowarzyszeniu.
Wyłączenie w imporcie żelaza i stali
„Proponowane przez Komisję Europejską rozporządzenie dotyczy wyłącznie wielostronnych środków ochronnych i związanych z nimi procedur, stosowanych na podstawie przepisów Światowej Organizacji Handlu. Jej celem jest wyłączenie Ukrainy ze stosowanych przez UE środków ochronnych w imporcie żelaza i stali” – wskazuje MRiRW.
Zapewnia, jednocześnie, że z jego strony był zgłoszony postulat, aby wyłączyć również sektor rolny z zakresu tej regulacji lub wprowadzić zasadę wzajemności. Ale nie uzyskał on poparcia w dyskusjach na forum UE.

Polska prezydencja w UE a sprawy rolnictwa. Są postępy?
Możliwości wobec towarów z Ukrainy
„Jednocześnie projekt rozporządzenia uwzględnia możliwość zawieszenia przepisów w przypadku wzrostu importu towarów z Ukrainy, który powodowałby szkodę dla unijnych producentów” – przekazuje resort rolnictwa.
Jak wyjaśnia, zawieszenie możliwości zastosowania wobec towarów z Ukrainy wielostronnych środków ochronnych, na podstawie przepisów Światowej Organizacji Handlu (WTO), nie eliminuje możliwości bilateralnych środków ochronnych, jeżeli taka możliwość będzie zapisana w przyszłym porozumieniu, wynikającym z negocjacji Komisji Europejskiej z Ukrainą, na podstawie art. 29 Układu o stowarzyszeniu. Polska zgłasza na forum UE postulat ustanowienia takiej bilateralnej klauzuli w porozumieniu z Ukrainą.
„Informujemy, że MRiRW monitoruje rozwój sytuacji i adekwatnie do zachodzących okoliczności podejmuje zdecydowane działania chroniące interesy polskiego rolnictwa” – brzmi podsumowanie komunikatu ministerstwa.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś