Szczepienia przeciwko pryszczycy w Polsce nie wchodzą w grę. Dlaczego?
Szczepienia profilaktyczne przeciwko pryszczycy w Polsce nie zostaną wprowadzone. Takie jest stanowisko Zespołu Zarządzania Kryzysowego MRiRW.
Szczepienia interwencyjne ochronne lub wygaszające stosuje się w przypadku wystąpienia choroby w danym kraju lub bezpośredniego zagrożenia przeniesienia się wirusa na jego teren.
Szczepienia, jak informuje Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW koordynujący działania zabezpieczające przed transmisją wirusa FMD na terytorium RP, mają na celu spowolnienie lub zatrzymanie szerzenia się tego patogenu.

Pryszczyca. Zwalczanie i monitoring choroby u dzikich zwierząt
Stosowanie szczepionek jak i kontrola poszczepiennego stanu zdrowia zwierząt znajdujących się w strefach szczepień zawsze wymaga ścisłej kontroli Inspekcji Weterynaryjnej.
Szczepienia wygaszające prowadzone są w gospodarstwach, w których wystąpiła choroba lub gospodarstwach mających jakiekolwiek związki z ogniskiem choroby i służą jedynie opóźnieniu zabicia zwierząt.
Stosowane są one najczęściej w początkowych fazach choroby przy niewielkiej liczbie ognisk.
Szczepienia ochronne mają na celu stworzenie strefy zaszczepionych zwierząt, tak aby przerwać transmisję wirusów. Obejmują obszary z dużym ryzykiem szybkiego szerzenia się choroby.
Wdrożenie szczepień przeciwko pryszczycy skutkuje automatyczną utratą statusu kraju lub regionu wolnego od tej choroby, co ma poważne konsekwencje zarówno dla handlu wewnątrzwspólnotowego, jak i eksportu do krajów trzecich.

Pryszczyca. Hodowcy mogą pobrać praktyczny poradnik bioasekuracji
Zaszczepione zwierzęta nie mogą opuścić strefy szczepień inaczej niż do uboju.
Produkty pochodzące od zaszczepionych zwierząt muszą być dystrybuowane wyłącznie na terytorium kraju, w którym szczepienia interwencyjne zastosowano. Wyjątek stanowią produkty mleczne poddane wysokiej obróbce termicznej lub o niskim pH.
W celu uzyskania statusu wolnego od pryszczycy kraj lub jego region, w którym zastosowano szczepienia interwencyjne, musi dokonać uboju wszystkich zaszczepionych zwierząt i odczekać kolejne 3 miesiące prowadząc badania zwierząt w celu udowodnienia braku obecności wirusa w populacji.
Do dzisiaj żadne z państw UE nie zdecydowało się na szczepienia interwencyjne ochronne, a jedynie szczepienia wygaszające co szybciej prowadzi do odzyskania statusu obszarów wolnych.
Więcej informacji na temat hodowli bydła i produkcji mleka oraz hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" i "Hoduj z Głową Świnie"
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)