Gospodarstwa mleczarskie zagrożone renacjonalizacją WPR

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
30-06-2025,12:30 Aktualizacja: 30-06-2025,10:14
A A A

Związek Polskich Przetwórców Mleka apeluje do polskich władz oraz instytucji unijnych o odrzucenie pomysłów renacjonalizacji WPR i utrzymanie jej dotychczasowego, wspólnotowego charakteru.

ZPPM opowiada się za utrzymaniem WPR jako wspólnej polityki UE. Ostrzega, że przeniesienie jej na poziom krajowy zagrozi stabilności dopłat, inwestycjom oraz pozycji konkurencyjnej polskiego sektora mleczarskiego na rynkach europejskim i światowym.

ZPPM zwraca uwagę, że obecna Wspólna Polityka Rolna gwarantuje bezpieczeństwo finansowe wsi i zapewnia polskim rolnikom, w tym producentom mleka, stabilny dopływ środków z budżetu UE w ramach wieloletnich programów.

Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, Polska Platforma Zrównoważonej Wołowiny, COPA COGECA, WRP, rolnictwo, KE

Rolnictwo jest w punkcie krytycznym. Nie możemy dłużej czekać!

Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego oraz Polska Platforma Zrównoważonej Wołowiny apelują o podpisanie petycji COPA COGECA w obronie europejskiego rolnictwa. Europejskie rolnictwo, zdaniem organizacji, znajduje się dziś w...

Dzięki temu dopłaty bezpośrednie stanowią ponad połowę dochodów polskich gospodarstw.

Renacjonalizacja WPR oznaczałaby niepewność co do wysokości i ciągłości wsparcia.

Finansowanie zależałoby od corocznych decyzji krajowego budżetu, który w okresie spowolnienia gospodarczego lub zmiany kierunku polityki wewnętrznej mógłby ograniczyć dopłaty.

Taki scenariusz uderzyłby w dochody producentów mleka i zachwiał płynnością wielu gospodarstw, szczególnie tych mniejszych.

– Renacjonalizacja WPR byłaby ciosem w rozwój sektora mleczarskiego – mówi Marcin Hydzik, prezes ZPPM, dodając:

– Oznaczałaby ona niestabilne, malejące dopłaty oraz spadek inwestycji w polskich gospodarstwach. Bez przewidywalnego wsparcia z unijnego budżetu wielu mniejszych producentów mleka nie będzie w stanie się modernizować, a to zahamuje rozwój całej branży.

Uczciwa konkurencja zagrożona

COPA COGECA, WRP, rolnictwo, KE, Premier RP, Jacek Zarzecki, Rada Europejska, produkcja zwierzęca

Organizacje apelują do Premiera o poparcie utrzymania odrębności WPR

36 największych organizacji branży rolno-spożywczej w Polsce zwróciło się do Premiera RP z apelem o zdecydowane poparcie na forum Rady Europejskiej dla utrzymania odrębności Wspólnej Polityki Rolnej. "Teraz decyduje się...

WPR sprzyja także uczciwej konkurencji na jednolitym rynku UE. Dzięki jednolitym zasadom i wsparciu finansowemu z budżetu UE polscy producenci mają zbliżone warunki działania do swoich konkurentów z zagranicy.

Polska wyrosła na trzeciego największego producenta mleka w Europie i znaczącego eksportera produktów mleczarskich.

Renacjonalizacja, według ZPPM, grozi zachwianiem tych równych szans. Zamożniejsze kraje mogłyby bardziej dotować własne rolnictwo, podczas gdy państwa o skromniejszych budżetach (jak Polska) musiałyby ograniczać wsparcie.

Taka nierównowaga przełożyłaby się na spadek produkcji i eksportu polskich wyrobów mlecznych, osłabiając międzynarodową pozycję naszego mleczarstwa.

– Jeżeli WPR zostałaby zrenacjonalizowana, polscy producenci mleka utracą równe szanse konkurowania – komentuje Hydzik i dodaje:

Wycielenia pod nadzorem sztucznej inteligencji

Nowoczesne technologie coraz częściej wkraczają do hodowli bydła, przynosząc realne korzyści zarówno dla hodowców, jak i samych zwierząt. Jednym z takich rozwiązań jest system monitorowania porodów CalfCam, oparty na analizie...

– Bogatsze kraje UE będą mogły dotować swoje rolnictwo znacznie mocniej niż my i nie zdołamy im dorównać. To realne zagrożenie dla pozycji Polski jako czołowego eksportera nabiału i groźba zaprzepaszczenia osiągnięć naszego mleczarstwa z ostatnich lat.

ZPPM przekonuje, że utrzymanie solidarnej, wspólnotowej WPR leży w żywotnym interesie polskiego rolnictwa.

Według związku tylko jednolita polityka rolna UE jest w stanie zagwarantować stabilne finansowanie, równe warunki konkurencji i możliwość dalszej modernizacji polskiego sektora mleczarskiego.

Organizacja apeluje do polskich władz oraz instytucji unijnych o odrzucenie pomysłów renacjonalizacji WPR i utrzymanie jej dotychczasowego, wspólnotowego charakteru.

Odrzucenie renacjonalizacji WPR umożliwi dynamiczny rozwój polskiego mleczarstwa i jego konkurencję na europejskim oraz światowym rynku.

Więcej informacji na temat hodowli systemu CalfCam znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" nr 3 (maj-czerwiec 2025) 

Nasz magazyn można zaprenumerować w tradycyjnej formie TUTAJ oraz w e-prenumeracie TUTAJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)



 

 

Poleć
Udostępnij
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2025

Hoduj z głową świnie:

-Nie wystarczy tylko mieć szukarka

-Lato - trudny czas dla macior

-Bioasekuracja w praktyce, a nie na papierze

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2025

Hoduj z głową bydło:

-Cielęta i jałówki od nowa

-Przewodnik po nowoczesnych dodatkach

-Co trzeba wiedzieć o gumach strzykowych?

PRENUMERATA