Posłowie interweniują ws. ośrodków produkcji rolnej. Kryteria przetargów do zmiany

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
11-07-2025,11:55 Aktualizacja: 11-07-2025,23:43
A A A

Sejmowa komisja rolnictwa przyjęła dezyderat w sprawie podjęcia działań zmierzających do zapewnienia równych i przejrzystych zasad organizacji przetargów na dzierżawę gruntów w ramach ośrodków produkcji rolnej (OPR).

Rolnicy już od jakiegoś czasu wytykają ministerstwu rolnictwa, że pokaźne areały z państwowego zasobu gruntów zamiast - jak obiecywano - do dzierżawy przez indywidualnych gospodarzy, trafiają do tworzonych ośrodków produkcji rolnej. Gromko oprotestowane zostały przez nich ostatnio przetargi dotyczące OPR.

Utrzymanie Ośrodków Produkcji Rolniczej jest konieczne

Budowa odporności sektora rolnego wymaga uwzględnienia rozwoju nowoczesnego rolnictwa towarowego w Polsce – przekonuje Polska Federacja Rolna. Organizacja apeluje o kontynuowanie dialogu ze wszystkimi stronami i utrzymanie rozwiązań...

Dezyderat sejmowej komisji

Sprawa trafiła także na posiedzenie sejmowej komisji rolnictwa, które odbyło się 9 lipca. Po dyskusji posłowie przyjęli dezyderat (specjalny dokument zawierający postulaty) skierowany do resortu rolnictwa.

Komisja apeluje w nim w szczególności o:

1. Wprowadzenie jednolitych i przejrzystych kryteriów przetargowych, a także zapewnienie odpowiedniego terminu składania ofert, które umożliwią realny udział rolników indywidualnych, w tym gospodarstw rodzinnych, w postępowaniach przetargowych.

2. Ograniczenie nadmiernego uprzywilejowania dużych podmiotów kapitałowych, m.in. poprzez zmianę punktacji, która obecnie nadmiernie premiuje wysokość czynszu, skalę zaplecza technicznego oraz współpracy z ośrodkami naukowymi.

3. Dokonanie przeglądu dotychczasowych postępowań przetargowych organizowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa na dzierżawę gruntów rolnych w ramach ośrodków produkcji rolnej.

„Komisja wskazuje, że w obliczu zmieniającej się sytuacji ekonomicznej wielu gospodarstw rolnych, priorytetem państwa powinno być równomierne wspieranie różnych podmiotów działających w systemie polityki rolnej w Polsce” – podsumowano dezyderat.

Funkcjonują cztery ośrodki

W odpowiedzi na jedną z interpelacji poselskich w sprawie OPR, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) zapewnia, że obecnie funkcjonujące regulacje prawne dotyczące rozdysponowywania państwowych gruntów ukierunkowane są co do zasady na zwiększanie areałów gospodarstw rodzinnych, zgodnie z obowiązującą doktryną rolną państwa w tym zakresie.

kowr, dzierżawa gruntów, sprzedaż gruntów, ceny gruntów

Ziemia rolna wciąż drożeje

Głównym kierunkiem zagospodarowania Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa jest dzierżawa i sprzedaż. Średnia wysokość czynszu dzierżawnego uzyskanego przez KOWR w I kwartale 2025 r. wyniosła 12,2 dt/ha, natomiast średnia cena sprzedaży...

„Wszystkie niezagospodarowane dotychczas grunty ZWRSP (Zasób Własności Rolnej Skarbu Państwa – red.) trafiają w pierwszej kolejności do rozdysponowania w trybie przetargów ograniczonych do rolników indywidualnych (…) Tylko znikomy procent gruntów powracających z wygasających umów dzierżawy do ponownego rozdysponowania - i to tylko w odniesieniu do zorganizowanych gospodarstw rolnych prowadzących w dalszym ciągu intensywną produkcję zwierzęcą - jest przeznaczany na utworzenie OPR (mniej niż 10 proc.)” – przekonuje MRiRW.

Jak podkreśla w swoim piśmie z 8 lipca, obecnie funkcjonują cztery ośrodki produkcji rolnej na łącznej powierzchni 1650 ha. Powstały po uzyskaniu stosownych zgód szefa resortu rolnictwa oraz po przeprowadzeniu przetargów nieograniczonych na dzierżawę tych nieruchomości.

Poleć
Udostępnij
Advertisement