Polscy rolnicy będą stratni na nowej umowie UE-Ukraina? Znamy odpowiedź Komisji Europejskiej
Czy rolnicy w krajach sąsiadujących z Ukrainą (jak np. Polska) szczególnie ucierpią w wyniku nowej umowy handlowej tego kraju z Unią Europejską? Komisja Europejska: rolnicy w UE skorzystają z równych warunków działania.
Jak już pisaliśmy, Unia Europejska poinformowała o osiągnięciu porozumienia ws. nowej umowy handlowej z Ukrainą.
„Komisja zakończyła negocjacje z Ukrainą w sprawie przeglądu pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu (DCFTA) między UE a Ukrainą” – przekazała w komunikacie Komisja Europejska (KE).

Jest porozumienie ws. umowy UE-Ukraina. Von der Leyen: chronimy interesy naszych rolników
Produkty rolne będą objęte ochroną?
Na jej portalu zamieszczono serię pytań i odpowiedzi dotyczących nowej umowy UE-Ukraina. Jedno z zapytań dotyczy tego, jakie ilości produktów rolnych z możliwością przywozu do UE zostały zaoferowane Ukrainie.
„Uzgodnione zmiany pozwolą Ukrainie utrzymać poziom eksportu wielu produktów z ostatnich lat. Wynika to z faktu, że zmiany te odzwierciedlają integrację gospodarczą opartą na komplementarności, która jest korzystna dla obu stron. Odzwierciedlając wrażliwość niektórych sektorów rolnictwa, wprowadzono bardziej ograniczone zmiany w odniesieniu do zbóż (w szczególności pszenicy i kukurydzy), cukru i miodu, mięsa drobiowego i jaj. Nie przyznano żadnych dodatkowych ilości w odniesieniu do innych rodzajów mięsa” – wylicza KE.
Jak dodaje, produkty mniej wrażliwe, takie jak sfermentowane mleko lub sok winogronowy, zostaną - w zakresie wymiany handlowej - w pełni zliberalizowane.
„Wszystkie te produkty zostaną objęte nowym mechanizmem ochronnym, który będzie miał zastosowanie nie tylko na szczeblu UE, ale również w przypadku, gdy dotyczy to konkretnych państw członkowskich. Jednocześnie unijni eksporterzy skorzystają z niższych ceł lub pełnej liberalizacji i dodatkowych wielkości kontyngentów przy preferencyjnych stawkach celnych na drób, wieprzowinę i cukier” – przekonuje Komisja.
Ukraina ma się dostosowywać do UE
Odpowiada także na dotyczące umowy UE-Ukraina pytanie: „Jaki jest oczekiwany wpływ na UE, a w szczególności na rolnictwo UE?”.

Siekierski ws. umowy handlowej UE-Ukraina: Komisja Europejska podjęła decyzję bez konsultacji
„W ostatnich latach wywóz produktów rolno-spożywczych z UE do Ukrainy stale rósł i w 2024 r. wyniósł 3,6 mld EUR, co stanowi około 9 proc. całkowitego wywozu z UE do Ukrainy. UE eksportuje szeroką gamę produktów, w szczególności żywność i inne przetworzone produkty rolne, w tym produkty mleczne (blisko 300 mln EUR w 2024 r.), świeże owoce i warzywa (280 mln EUR w 2024 r.), a także mięso i wyroby mięsne. Ogólny bilans handlowy z Ukrainą jest pozytywny dla UE, a niektóre państwa członkowskie osiągnęły dodatni bilans handlowy z Ukrainą w sektorach takich, jak sektor mleczarski, sektor owoców i warzyw lub inne bardziej przetworzone środki spożywcze” – wymienia w odpowiedzi KE.
Według niej, dzięki przeglądowi DCFTA, UE skorzysta z niższych ceł lub pełnej liberalizacji w celu wywozu produktów na Ukrainę, oprócz ceł już obniżonych w momencie zawierania pierwotnej DCFTA.
„Ukraina będzie nadal korzystać z preferencyjnego dostępu do rynku UE, stopniowo integrując się z jednolitym rynkiem UE. W przypadku wielu produktów Ukraina będzie mogła nadal eksportować co najmniej takie same ilości, jak w ostatnich latach. W przypadku najbardziej wrażliwych produktów UE zmiany w dostępie Ukrainy do DCFTA były bardziej ograniczone, aby zapobiec ryzyku zakłóceń na rynku. Zabezpieczenie będzie również chronić rynek UE przed niekorzystnymi skutkami importu. Ponadto wynegocjowany dostęp do rynku jest uzależniony od stopniowego dostosowania Ukrainy do odpowiednich unijnych norm produkcji. Ukraina będzie co roku informować o swoich postępach w tym zakresie” – czytamy w odpowiedzi.
Polscy rolnicy będą stratni na umowie?
KE ustosunkowuje się w swoim serwisie także do pytania „Czy szczególnie ucierpią rolnicy w krajach sąsiadujących (jak Polska – red.) z Ukrainą?”.

Zabezpieczenie przed importem z Ukrainy – organizacje wzywają do przywrócenia kontyngentów
„Ogólnie rzecz biorąc, koncesje na dodatkowy preferencyjny dostęp do rynku dla Ukrainy w ramach niniejszego przeglądu zostały starannie skalibrowane. Będzie to szczególnie chronić rolników w krajach sąsiadujących z Ukrainą, które najbardziej ucierpiały, gdy rozpoczęła się rosyjska wojna napastnicza przeciwko Ukrainie, a wywóz z Ukrainy został przekierowany na rynek UE” – wyjaśnia Komisja.
I deklaruje, że - ponieważ Ukraina zobowiąże się do dostosowania się do unijnych norm produkcji w perspektywie przystąpienia do UE - rolnicy w UE skorzystają z równych warunków działania.
„Komisja zobowiązała się również do zbadania, w jaki sposób pomóc ukraińskim eksporterom odzyskać udziały w rynku na ich tradycyjnych rynkach. Ponadto mechanizm ochronny może zostać uruchomiony w przypadku niekorzystnych skutków w co najmniej jednym państwie członkowskim” – zastrzegają unijni urzędnicy.
Źródło: KE
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś