Hodowcy owiec skarżą się na przepisy i urzędników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Dariusz Kucman
18-10-2015,10:00 Aktualizacja: 18-10-2015,10:18
A A A
Hodowcy owiec chcą zmiany ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Zgodnie z jej zapisami, chcąc korzystać z płatności do owiec matek, trzeba je przetrzymywać do 20 listopada.
 
Tymczasem dla innych gatunków objętych płatnościami jest to 30 dni od chwili złożenia wniosku o płatność (z wyłączeniem cieląt). Nic dziwnego, że hodowcy podnieśli w tej sprawie larum, a Podkarpacka Izba Rolnicza oraz Krajowa Rada Izb Rolniczych zainterweniowały u ministra rolnictwa.
 
„Wydłużanie terminu przetrzymywania matek do 20 listopada koliduje z pracami hodowlanymi zarówno w stadach zarodowych jak i towarowych. Stanówka owiec dla ras hodowanych na terenie Podkarpacia przypada z końcem lipca. Do rozrodu powinny trafić samice zdrowe. Przy obecnym zapisie ustawy wybrakowane matki hodowca, aby otrzymać płatność, musi niepotrzebnie karmić do 20 listopada” – pisze KRIR.
 
Hodowcy zmagają się także z atakami wilków i… urzędnikami biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, którzy – jak podaje rolniczy samorząd – swobodnie interpretują, czy zagryzienie owcy przez wilka należy traktować jako „zdarzenie siły wyższej”.
 
„Hodowcy (…) narażeni są na duże straty finansowe z tytułu utraty owcy i dodatkowe emocje związane z koniecznością udowodnienia pracownikowi, że nastąpiło zdarzenie losowe. W przypadku hodowców owiec, przy obecnym zapisie ustawy, walka z wilkami i urzędnikami ma trwać przez cały sezon pastwiskowy, a nawet dłużej. Owce po sezonie pastwiskowym, przy sprzyjającej pogodzie mogą przebywać na okólnikach nawet do końca listopada. Okólnik, mimo zastosowania środków zabezpieczających, nie stanowi przeszkody dla wilka” – opisuje KRIR.
 
W związku z tym samorząd rolniczy wystąpił do Ministra o nowelizację ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, a także o jednoznaczne określenie, czy zagryzienie owcy przez wilka jest „siłą wyższą” i zobowiązanie pracowników ARiMR do respektowania tego określenia w praktyce.
 
(dk)
 
Poleć
Udostępnij
ass="left">Skomentuj
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu