Polska trzecim producentem marchwi w UE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-01-2021,11:40 Aktualizacja: 21-01-2021,12:45
A A A

W 2020 r. w Polsce zebrano 733 tys. ton marchwi, co plasuje nasz kraj na pozycji trzeciego producenta tego warzywa w UE, z 12-proc. udziałem w produkcji.

Uprawa marchwi zajmuje około 22 tys. ha, co daje jej drugie miejsce, po cebuli, pod względem powierzchni uprawy warzyw gruntowych w kraju - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

ceny warzyw, ceny owoców, IERiGŻ-PIB, zbiory owoców, zbiory owoców, GUS

Wzrosły zbiory, spadły ceny

W grudniowym szacunku Główny Urząd Statystyczny ocenił produkcję warzyw gruntowych na blisko 4 mln t, tj. o ok. 4% więcej w porównaniu z 2019 rokiem. Zbiory owoców z drzew zwiększyły się o ok. 9% (do ponad 3,8 mln t).  W...

Marchew jest rośliną klimatu umiarkowanego, więc uprawia się ją na terenie całej Polski, ale 70 proc. znajduje się na terenie województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i świętokrzyskiego.

Zbiory marchwi w Polsce uzależnione są w znacznym stopniu od warunków agrometeorologicznych panujących podczas wegetacji. W latach 2015-2020 produkcja była zróżnicowana i wynosiła od 678 tys. ton do 827 tys. ton. W 2020 r. według szacunków GUS zebrano 733 tys. ton (+8 proc. r/r).

Marchew to jedno z najważniejszych warzyw uprawianych w kraju, którego popularność wynika z wszechstronnego zastosowania oraz z walorów smakowych i zdrowotnych. Wykorzystywana jest przez przemysł przetwórczy do produkcji soków i mrożonek oraz do konsumpcji bezpośredniej, jako składnik wielu potraw.

kapusta, Lubanów, powiat sieradzki, Ewa Janczak, ŁODR w Bratoszewicach

Kapusta zostanie na polach. Wielu odmian nie opłaca się zbierać

Kilogram kapusty włoskiej w skupie w województwie łódzkim kosztuje od 1,30 zł do 1,50 zł. Jest to jedyna odmiana tego warzywa, której produkcja się opłaca mimo bardzo dobrych zbiorów. Marcin Bartczak z Lubanowa (pow....

- Popyt wewnętrzny na marchew ze strony krajowego przemysłu spożywczego oraz konsumentów bezpośrednich pozwala na zagospodarowanie prawie całej produkcji. Z tego powodu z granicę sprzedajemy stosunkowo niewielkie ilości tego warzywa - poinformował Marcin Wroński, wiceszef KOWR.

W latach 2015-2019 wolumen polskiego eksportu marchwi wynosił od 23 tys. ton do 33 tys. ton. W pierwszych jedenastu miesiącach 2020 r., podobnie jak przed rokiem, nasi przedsiębiorcy wysłali za granice około 20 tys. ton marchwi.

Eksportowana była prawie w całości do krajów UE, głównie na rynek Słowacji (31 proc. wolumenu), Czech (20 proc.) i Rumunii (14 proc.).
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu