Kapusta zostanie na polach. Wielu odmian nie opłaca się zbierać

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
19-11-2020,12:20 Aktualizacja: 19-11-2020,12:25
A A A

Kilogram kapusty włoskiej w skupie w województwie łódzkim kosztuje od 1,30 zł do 1,50 zł. Jest to jedyna odmiana tego warzywa, której produkcja się opłaca mimo bardzo dobrych zbiorów.

Marcin Bartczak z Lubanowa (pow. sieradzki) uprawia piętnaście hektarów kapusty wszystkich odmian - włoskiej zbiera około trzydzieści ton z hektara - informuje TVP Łódź.

policja, kradzież kapusty, świętokrzyskie

Ukradli całą plantację kapusty. Dwaj seniorzy staną przed sądem

Dwóch mężczyzn podejrzanych o kradzież znacznej ilości kapusty zatrzymali policjanci. Właściciel uprawy oszacował straty na kwotę blisko 3 tysięcy złotych. Stróże prawa z Komisariatu Policji w Ożarowie (pow. opatowski, woj....

Rolnikom nie pomogły w uprawie susza na początku roku i ulewne deszcze latem. A wysokość zbiorów ma wpływ na cenę.

- Produkcja jest wysoka, jest wiele odmian choroboodpornych, więc używamy mniej środków chemicznych. Plony są zdrowe - mówi Ewa Janczak z Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach.

Znana od ponad czterech tysięcy lat kapusta włoska w starożytności uważana była za lekarstwo. W Polsce nie jest zbyt popularna, ponieważ jest trudna w uprawie.

Produkcja kapusty białej jest z kolei praktycznie nieopłacalna. W skupie można za nią dostać zaledwie 30-35 groszy, a na rynkach hurtowych stawki są tylko niewiele wyższe.

Rolnicy narzekają zatem, że kupujących brakuje i część warzyw zostanie na polu, bo nie opłaca się ich zbierać.

Zdaniem gospodarzy, zainteresowanie kapustą zmalało o kilkadziesiąt procent, a są dni, że w ogóle go praktycznie nie ma.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz

źródło: TVP Łódź

Poleć
Udostępnij
Skomentuj