Rolnicy mają problemy ze świadectwami zdrowia zwierząt

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
11-04-2018,9:45 Aktualizacja: 11-04-2018,10:03
A A A

Wprowadzony półtora roku temu - w związku z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń - obowiązek zaopatrywania transportów trzody chlewnej w świadectwa zdrowia bywa dla hodowców nie lada wyzwaniem.

Na spotkaniach branży trzodziarskiej mówi się o tej sprawie regularnie, a podczas jednego z ostatnich posiedzeń sejmowej komisji rolnictwa skarżył się na ten wymóg Adam Zboina, hodowca i jednocześnie sekretarz Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "POLSUS".

walka z asf w polsce, chłodnie na tusze dzików, Marcin Bustowski, Związek Zawodowy Rolników Rzeczpospolitej Solidarni

ASF wychodzi ze "skrzynki"? Chłodnie na tusze dzików stały otworem

W walce z ASF każde potencjalne źródło rozprzestrzeniania się wirusa jest bardzo groźne. Na jedno z nich, którego zresztą nikt by się nie spodziewał, zwrócił na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa Marcin Bustowski, szef...

- Mieszkam i hoduję świnie jeszcze na terenie powiatu, który jest praktycznie wolny od afrykańskiego pomoru. Ale jest pewien problem. Chodzi mi o świadectwa. Wnosiłem do pana ministra Boguckiego o ich wyeliminowanie, a nadal jesteśmy zmuszeni do pozyskiwania w obrocie zwierząt - mówił.

Jego zdaniem te dokumenty nic nie dają, skoro ASF i tak się rozprzestrzenia.

Przypomniał też sugestię, by rolnicy mieli możliwość zgłaszania przez internet takiego handlu. Następnie dostawaliby odpowiedź także drogą mailową i to byłoby już pozwolenie na obrót trzodą.

- Dlaczego o tym mówię? Bo, kiedy lekarze muszą odwiedzać nasze gospodarstwa, to jakby stwarzają dodatkowe źródło zakażenia ASF. Trzeba też tą kwestię logistycznie rozwiązać, czyli jest potrzebny czas, żeby z lekarzem się umówić i odwiedził gospodarstwo. A oni robią dużą łaskę, żeby nam wypisać świadectwo, głównie w sobotę i niedzielę - wyjaśniał Zboina.

Mniej przypadków ASF u dzików

Główny lekarz weterynarii poinformował o nowych przypadkach afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie Polski. Do tej pory stwierdzono ich 1836. Padłe oraz odstrzelone zwierzęta zostały znalezione na terenie czterech...

Jak zaznaczał, część hodowców działa w takich systemach, że - ze względu na ustawienie produkcji i kontrahentów - sprzedają świnie w poniedziałek rano (wtedy świadectwo musi być wystawione w weekend bowiem ma ważność 24 godzin). Nie zrobią tego bez wymganego dokumentu .

- Nie możemy się w ogóle przebić przez mur niechęci lub w ogóle braku chęci, żeby świadectwa wydłużyć, mówię przynajmniej o niedzieli i sobocie. Odpowiedź na pytania dlaczego lekarze robią nam łaskę, jest lakoniczna - "bo jest niedziela". Też chciałbym mieć niedzielę. Przecież nie sprzedaję świń w poniedziałek, dlatego że chcę to robić w poniedziałek, tylko dlatego, że system w ten sposób jest ustawiony - wskazywał hodowca.

Na koniec prosił władze, żeby tę sprawę wreszcie rozwiązać, bo jest bardzo istotna dla rolników.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA