ASF wychodzi ze "skrzynki"? Chłodnie na tusze dzików stały otworem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
11-04-2018,20:25 Aktualizacja: 12-04-2018,22:32
A A A

W walce z ASF każde potencjalne źródło rozprzestrzeniania się wirusa jest bardzo groźne. Na jedno z nich, którego zresztą nikt by się nie spodziewał, zwrócił na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa Marcin Bustowski, szef Związku Zawodowego Rolników Rzeczpospolitej "Solidarni".

Chodzi o chłodnie na tusze martwych dzików, z których pobiera się próbki do badań laboratoryjnych. - Osobiście na Podlasiu otworzyłem dwie chłodnie, bo nie są zabezpieczone przez myśliwych. Można wejść i pootwierać lodówki bo klucze leżą wszędzie. Mam na to dowody, bo zrobiłem dokumentację zdjęciową. Można wziąć ASF ze skrzynki - przekazywał.

Mniej przypadków ASF u dzików

Główny lekarz weterynarii poinformował o nowych przypadkach afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie Polski. Do tej pory stwierdzono ich 1836. Padłe oraz odstrzelone zwierzęta zostały znalezione na terenie czterech...

Jak zapewniał problem dotyczy całego kraju. - Weźmy panią minister od ochrony środowiska i przejedźmy się po Polsce. Mogę wam pokazać lodóweczki, które można pootwierać. Jak wożone są dziki, gdzie leje się krew i rozlewa się po ulicach - mówił działacz.

- Chłodnie są zabezpieczane przed dostępem dzikich zwierząt, a nie przed tym, by człowiek tam nie wchodził. Żadne zamknięcie przed włamywaczem ich nie zabezpieczy. Jeśli ktoś jest włamywaczem i wchodzi w miejsce, do którego wchodzić nie powinien, to podlega karze, a więc nie bardzo mogę to zrozumieć - odpowiadał Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa.

Bustowski jednak nie odpuszczał i wyraził nadzieję, że resort zgłosi sprawę do prokuratury. - Drzwi były otwarte. A ja wysyłałem zdjęcia do pana jako dowód - powiedział na koniec związkowiec.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA