Mniej przypadków ASF u dzików

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
10-04-2018,11:10 Aktualizacja: 10-04-2018,11:11
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o nowych przypadkach afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie Polski. Do tej pory stwierdzono ich 1836.

Padłe oraz odstrzelone zwierzęta zostały znalezione na terenie czterech województw, podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.

Główny lekarz weterynarii potwierdził wystąpienie kolejnych 36 przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików na terytorium Polski na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach od 26 marca do 1 kwietnia. To niemal o połowę mniej niż przed tygodniem.

ASF, wirus, Czarnków, ASF w Wielkopolsce, afrykański pomór świń, ASF Czarnków

Badania nie potwierdziły ASF. Rolnicy mogą odetchnąć z ulgą

W zwłokach trzech padłych dzików, wyłowionych ze zbiornika pożarowego położonego w pobliżu osady leśnej Krucz pod Czarnkowem w Wielkopolsce, nie znaleziono wirusa afrykańskiego pomoru świń. Padłe dziki - jak pisaliśmy - wyłowili z wody 28...

Dziki, u których stwierdzono wirusa wciąż w zdecydowanej przewadze padają same. W zestawieniach przygotowanych przez głównego lekarza weterynarii występują pojedyncze przypadki odstrzelonych zwierząt.

Wirusa ASF w okresie od 26 marca do 1 kwietnia stwierdzono u 61 dzików. Zaledwie cztery z nich tj. trzy samice oraz jeden samiec zostały odstrzelone. Były to osobniki w wadze od 30 do 50 kilogramów.

Padłe dziki stanowiły zarówno samice jak i samce w wadze od około 20 do 130 kilogramów oraz w wieku od kilku miesięcy do kilku lat. W przypadku niektórych szczątek niemożliwe było określenie płci zwierzęcia.

Szczegółowy opis najnowszych przypadków ASF można znaleźć tutaj.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA