Jajka gwałtownie drożeją nie tylko w Polsce

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
06-11-2017,14:00 Aktualizacja: 06-11-2017,13:05
A A A
Ceny jaj są najwyższe od 2012 r. i to nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach Unii Europejskiej. Wzrost ten wynika ze spadku podaży na rynku wspólnotowym.
 
- Wzrost cen jaj jest następstwem spadku podaży na rynku europejskim. Zmniejszyła się ona w efekcie ograniczenia liczby kur niosek, po wykryciu na fermach krajów zachodnioeuropejskich stosowania szkodliwego dla ludzi fipronilu, służącego do zwalczania insektów u drobiu. To z kolei spowodowało zwiększony import, między innymi z Polski - w radiowej Jedynce wyjaśniał Mariusz Hamulczuk z Wydziału Nauk Ekonomicznych SGGW.
 
jaja, sprzedaż jaj, ceny jaj, handel jajami, produkcja jaj, jaja konsumpcyjne, jaja do przetwórtswa

Jaja ciągle drożeją. Końca podwyżek nie widać

W Polsce i krajach Unii Europejskiej z powodu zmniejszenia stad kur niosek drożeją jaja. To efekt wykrycia fipronilu oraz wystąpienia ptasiej grypy - informuje resort rolnictwa. Wykrycie fipronilu na fermach kur niosek w Holandii, Belgii,...
Ekspert dodał, że jaja drożeją zarówno w hurcie, jak i w detalu. Podkreślił również, ze Polska jest silnie powiązana z innymi krajami ponieważ jest eksporterem netto jaj, w związku z czym niedobory na innych rynkach są uzupełniane z naszego rynku. 
 
Wycofanie dużej partii jaj z Holandii, Belgii, Niemczech i spadek podaży z tych rynków został uzupełniony podażą z Polskiego rynku. Sytuacja ta gwałtownie podniosła opłacalność produkcji, co przełożyło się na wzrost cen krajowych.
 
Mariusz Hamulczuk przewiduje, że ceny jaj spadną w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. 
 
- Nie jest to pierwszy okres, w którym mieliśmy do czynienia z gwałtownymi zmianami cen, zarówno w kraju, jak i na świecie. Przykładem może być sytuacja w USA, gdzie nie było afery fipronilowej i ceny w ciągu sześciu tygodni wzrosły o 100 proc. Wynikało to tylko i wyłącznie z czynników krajowych. Obniżyła się podaż jaj, ale ceny szybko zaczęły spadać. U nas zaś ceny przez jakiś krótki okres mogą wzrastać, ale przed świętami powinniśmy raczej oczekiwać ich obniżenia - tłumaczył ekspert.
 
Wzrost cen jaj jest spowodowany dwoma czynnikami. Pierwszy krótkookresowy jest związany ze skażeniem jaj. Z kolei drugi długookresowy wynika ze wzrostu kosztów produkcji w związku z przestawaniem się z chowu klatkowego na wybiegowy.
 
Jaja podrożały również w wyniku pojawienie się ptasiej grypy we Włoszech oraz sezonowego spadku produkcji.
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu