Jaja ciągle drożeją. Końca podwyżek nie widać

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-11-2017,8:15 Aktualizacja: 02-11-2017,8:31
A A A

W Polsce i krajach Unii Europejskiej z powodu zmniejszenia stad kur niosek drożeją jaja. To efekt wykrycia fipronilu oraz wystąpienia ptasiej grypy - informuje resort rolnictwa.

Wykrycie fipronilu na fermach kur niosek w Holandii, Belgii, Niemczech, a następnie w innych krajach UE, spowodowało konieczność wybicia wielu stad. We Włoszech, u największego producenta wystąpiła zaś grypa ptaków. Te zdarzenia znacznie ograniczyły produkcję.

jaja, wysokie ceny jaj, drób, ceny jaj w sklepach, brak jaj w sklepach, ceny jaj w Polsce

Z jajami będzie jak z masłem? Ceny biją kolejne rekordy

Resort rolnictwa potwierdził to, co klienci sklepów widzą na co dzień; ceny jaj gwałtownie pną się w górę. W okresie od 9 do 15 października ceny podskoczyły aż o blisko 30 procent, a na tym na pewno nie koniec. Ministerstwo Rolnictwa...

Ograniczenie liczby kur niosek zbiegło się w czasie z sezonowym spadkiem produkcji jaj - zaznacza ministerstwo.

Ceny rosną na unijnym rynku od sierpnia. W większości krajów Wspólnoty w stosunku do lipca jaja podrożały o ponad 30 proc. Średnia cena sprzedaży konsumpcyjnych w UE wrasta z każdym tygodniem o około 5 proc. Tak wysokie ceny zachęciły polskich producentów do większej sprzedaży do krajów UE, a co za tym idzie zmniejszyła się podaż na rynku krajowym.

W ostatnich dwóch latach ceny jaj w naszym kraju były na niskim poziomie. Słaba była też opłacalność produkcji. W ostatnich miesiącach br. stawki jaj konsumpcyjnych i do przetwórstwa rosną. Dodatkowo wcześniejsze zakupy jaj uruchomiła branża spożywcza, w obawie przed brakami w okresie przedświątecznym.

Duże zapotrzebowanie na jaja do przetwórstwa ze strony branży spożywczej, a także branży kosmetycznej i innych, spowodowało, iż cena jaj do przetwórstwa rośnie w takim tempie, że zbliża się do ceny konsumpcyjnych.

salmonella, drób, hodowla drobiu, ministerstwo rolnictwa, stada niosek, kipdp

KIPDP alarmuje. Likwidacja odszkodowań zagrożeniem dla rynku jaj

Od 1 stycznia polscy producenci jaj konsumpcyjnych nie będą mogli uzyskać odszkodowania z tytułu likwidacji zakażonych salmonellą stad towarowych kur niosek, w ramach realizacji krajowych programów zwalczania salmonelli. Dokument trafił już...

W ostatnim tygodniu osiągnęła poziom 6.289 zł/tonę, co oznacza ponad 2-krotny wzrost rok do roku. 

W październiku średnia cena sprzedaży jaj konsumpcyjnych w kraju wyniosła 40,60 zł/100 szt. i wzrosła o ponad 20 proc. w stosunku do października ub.r., a w porównaniu do czerwca o około 40 proc.

W ostatnim tygodniu średnia cena sprzedaży jaj konsumpcyjnych w Polsce była jedną z najwyższych w UE i wynosiła 178,15 euro/100 kg (wyższa była tylko w Austrii - 188,90 Euro/100 kg).

Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w 2017 roku produkcja jaj konsumpcyjnych zwiększy się o 0,4 proc. do ok. 510 tys. ton.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2023

Hoduj z głową świnie:

-Lochy potrzebują obecności człowieka

-Natłuszczanie pasz a jakość siary i mleka loch

-Mikotoksyny psują nie tylko rozród

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2023

Hoduj z głową bydło:

-Jak długi okres przejściowy przed porodem?

-CCM coraz popularniejszy

-Genetyka jest bazą

-Suchy TMR dla cieląt

-Warto powstać na rasy mięsne

PRENUMERATA