Jaja są w cenie, a będą jeszcze droższe

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
20-05-2020,11:50 Aktualizacja: 20-05-2020,12:34
A A A

Potencjał produkcji jaj w Polsce od kilku miesięcy systematycznie maleje. Dzieje się tak wskutek zmniejszenia liczby młodych kur nieśnych mierzonej wylęgami piskląt.

Liczba młodych kur nieśnych mierzona wylęgami piskląt tylko w pierwszych trzech miesiącach tego rok była mniejsza aż o 1 milion 700 tys. sztuk niż przed rokiem.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz informuje, że takie ograniczenie potencjału produkcyjnego zwiastuje zwykle wzrost cen jaj w kilkumiesięcznym horyzoncie.

  • W 3 miesiącach 2020 roku wyprodukowano 9,15 mln sztuk piskląt kur nieśnych
  • Liczba piskląt kur nieśnych rok do roku jest o 1,7 mln sztuk niższa
  • Ogólna liczba kur nieśnych w Polsce jest o 2,2 mln mniejsza rok do roku
  • Ceny jaj jakie uzyskują producenci są około 25-30% wyższe niż przed rokiem
  • Ceny jaj mają być jeszcze wyższe jesienią

produkcja drobiu, pisklęta kurcząt rzeźnych, Mariusz Szymyślik, KIPDiP, drobiarstwo

Rekord produkcji nie cieszy drobiarzy. To będzie trudny rok

Produkcja piskląt kurcząt rzeźnych, w marcu, a więc na początku epidemii COVID-19 w Polsce, pobiła rekord wszech czasów. Wynik 121,7 mln sztuk jest o kilkadziesiąt tysięcy wyższy od ustanowionego w październiku 2019 roku. Tym razem...

Liczba kur nieśnych w Polsce maleje

KIPDiP informuje, że po pierwszych trzech miesiącach 2020 roku wyprodukowano 9 mln 150 tys. sztuk piskląt kur nieśnych. Jest to aż o 16% mniej niż w zeszłym roku.

- W zagrodach przydomowych, w tym roku pojawiło się jak dotąd o ponad pół miliona piskląt ogólnoużytkowych mniej. Dodając obie liczby mamy ponad 2 mln 200 tys. mniej kur produkujących jaja. Takie zmniejszenie potencjału musi doprowadzić do wzrostów cen jaj w długim terminie - mówi Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Katarzyna Gawrońska twierdzi, że ten rok zapowiada się dla producentów wyjątkowo dobrze. Jak tłumaczy dyrektor KIPDiP koronawirus obszedł się z producentami jaj łagodniej niż innymi gałęziami gospodarki, a szczególnie z producentami mięsa drobiowego.

jaja, eksport, tajlandia, żywność

Eksport polskich jaj do Tajlandii możliwy bez ograniczeń

Władze Tajlandii poinformowały Głównego Lekarza Weterynarii o zatwierdzeniu świadectwa na eksport jaj i produktów jajecznych - czytamy na stronie ministerstwa rolnictwa. "W dn. 7 maja 2020 r. Ambasada RP w Bangkoku przekazała...

 

Ceny jaj będą rosły

- W tych dniach, zgodnie z wieloletnimi trendami, powinniśmy notować roczne minima cenowe w sprzedaży hurtowej jaj. Tymczasem ceny jaj jakie uzyskują producenci są przyzwoite, o około 25-30% wyższe niż przed rokiem. Takie zachowanie rynku pozwala budować optymistyczne prognozy na przyszłość - tłumaczy Gawrońska.

Polska jest siódmym co do wielkości producentem jaj w Unii Europejskiej. Roczną produkcję jaj w naszym kraju przeznaczonych do konsumpcji szacuje się na około 570 tys. ton. Około 65-70% z tej wielkości jest przeznaczone na rynek krajowy, a reszta trafia na eksport.

Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu