Eksport polskich jaj do Tajlandii możliwy bez ograniczeń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
14-05-2020,11:50 Aktualizacja: 14-05-2020,11:50
A A A

Władze Tajlandii poinformowały Głównego Lekarza Weterynarii o zatwierdzeniu świadectwa na eksport jaj i produktów jajecznych - czytamy na stronie ministerstwa rolnictwa.

"W dn. 7 maja 2020 r. Ambasada RP w Bangkoku przekazała decyzję strony tajskiej o zatwierdzeniu negocjowanego wzoru świadectwa zdrowia dla jaj i produktów jajecznych wywożonych do Królestwa Tajlandii" - napisano w komunikacie.

Wyjaśniono, że "właściwe władze Tajlandii nie wymagają dodatkowych procedur związanych z zatwierdzeniem polskich zakładów na ich rynek"

drób, mięso, wieprzowina

Ardanowski apeluje do KE o pomoc dla sektora drobiu i wieprzowiny

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zaapelował w środę do Komisji Europejskiej o finansowe wsparcie dla sektora drobiu i wieprzowiny. Opowiedział też za uruchomieniem rezerwy kryzysowej UE - poinformował resort rolnictwa. W środę podczas...

Dokument dostępny jest na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz u powiatowych lekarzy weterynarii.

Jak niedawno informowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, tajlandzki rząd zdecydował się w marcu br. na wprowadzenie tymczasowego zakazu eksportu jaj konsumpcyjnych z Tajlandii. Jest to reakcja władz na zachowania zakupowe konsumentów wywołane epidemią koronawirusa, które spowodowały, że na rynku wewnętrznym zaczyna brakować jaj a ich ceny gwałtownie rosną. Ocenia się, że konsumpcja wzrosła dwu - trzykrotnie i w niektórych lokalizacjach jaja są niedostępne.

Według Izby, Polska jest siódmym - co do wielkości - producentem jaj w Unii Europejskiej. Jest też znaczącym ich eksporterem, za granicę trafia 35 proc. produkowanych w kraju jaj.

Roczna produkcja jaj w Polsce w 2018 r. wynosił ok. 9,2 miliarda sztuk. Wywóz jaj z Polski jest koniecznością, gdyż produkcja znacznie przewyższa krajowe zapotrzebowanie. Z tego względu Polska jest w trójce największych unijnych eksporterów tego produktu.

O eksporcie jaj z Polski decyduje popyt w krajach unijnych, bowiem kraje UE są głównymi odbiorcami jaj. Najwięcej sprzedawanych jest do Holandii, Niemiec i Włoch. Udział wysyłek do państw pozaunijnych w całym eksporcie ogółem nie przekracza jednego procenta, ale zainteresowanie nimi rośnie.



 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu