Projekt fermy na 1 500 sztuk bydła storpedowany przez mieszkańców

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
27-09-2017,16:30 Aktualizacja: 27-09-2017,16:32
A A A

Mieszkańcy Czernina, wsi sołeckiej położonej w województwie zachodniopomorskim w powiecie kołobrzeskim w gminie Dygowo protestują przeciwko budowie fermy bydła na 1500 sztuk. Podobne zdanie mają mieszkańcy pobliskich miejscowości.

- To nas przeraża, że będziemy mieszkać i żyć w jednym wielkim ogromnym fetorze, który przyciągnie muchy i inne rzeczy, który zagraża naszemu zdrowiu, który przede wszystkim zagraża dla środowiska - mówiła dla TVP 1 Halina Rudzis - Gruchała, wicestarosta kołobrzeski i zarazem mieszkanka Czernina.

Ferma na 1500 sztuk bydła opasowego, jak informuje TVP 1, ma powstać przy drodze wojewódzkiej w miejscu dawnego państwowego gospodarstwa rolnego. Zwierzęta mają być tam hodowane w obiektach.

wołowina, bydło mięsne, bydło mleczne, steki

Wołowina w Polsce pochodzi głównie od krów mlecznych

Produkcja wołowiny w Polsce ma się coraz lepiej. Jej zdecydowana większość trafia jednak na eksport. W kraju pozostaje za to mięso pochodzące od krów mlecznych, a w najlepszym przypadku od mieszańców. Produkcja wołowiny w Polsce...

Mieszkańcy wsi protestują i mówią, że w tym gospodarstwie zwierzęta będą miały warunki jak w więzieniu.

- Będą stały na kratownicach, będą tam dostawały jeść, będą się załatwiały, będą przyrastały, stamtąd będą wyprowadzane do rzeźni, także to jest po prostu nie do przyjęcia - mówił dla TVP 1 Krzysztof Plewko, prezes stowarzyszenia "Ekologiczny Kołobrzeg".

Mieszkańcy protestują, ponieważ jak podaje TVP 1 w tym regionie władze postawiły na ekologię oraz turystykę. Stąd ta inwestycja napotkała na taki opór. Ludzie boją się przede wszystkim odoru, a także robactwa i plagi owadów, zwłaszcza much.

Raport oddziaływania na środowisko, jak podaje TVP 1 został zakwestionowany, więc inwestor musi go przygotować ponownie. Z kolei wójt Dygowa chce powołać w tej sprawie biegłego do spraw środowiska.

- Po to jeśli wójt wyda decyzję negatywną, żeby to nie była decyzja na zasadzie nie no bo nie, bo się nie zgadzam, tylko żeby jakieś uzasadnienie tej decyzji rzeczywiście było - mówił dla TVP 1 Grzegorz Starczyk, wójt gminy Dygowo.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA