PFHBiPM alarmuje. Mamy błędy w wycenie bydła

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
26-09-2018,10:35 Aktualizacja: 26-09-2018,10:35
A A A

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka poinformowała Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi o tym, że w wycenie wartości hodowlanej w ostatnim sezonie wyceny (2018.2) są liczne błędy. Wycenę realizuje Instytut Zootechniki PIB w Balicach.

Liczba błędów w oszacowaniach wartości hodowlanej, jak informuje federacja, jest bardzo duża, wręcz niedopuszczalna. Wiele z nich zostało zauważonych przez samych pracowników PFHBiPM a także hodowców.

"Najbardziej rażące były te związane z oszacowaniem wartości hodowlanej samic. Blisko 180 000 krów nie miało informacji o indeksie selekcyjnym PF. Polska Federacja przekazała do Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii MRiRW oraz Instytutu Zootechniki pełną listę błędów" czytamy w komunikacie federacji.

gruźlica bydła, bydło mleczne, krowy mleczne, choroby zwalczane z urzędu

Gruźlica bydła w powiecie kaliskim w kolejnych dwóch gospodarstwach

Ognisko gruźlicy bydła na początku lipca wybuchło w stadzie liczącym 160 krów utrzymywanym w gospodarstwie w powiecie kaliskim w woj. wielkopolskim. Po niespełna dwóch miesiącach liczba ognisk w tym regionie kraju wzrosła do trzech....

Hodowcy bydła w związku z tymi błędami nie mogli realizować pracy hodowlanej w stadach na podstawie aktualnych wyników. To zdaniem federacji z całą pewnością przyczyniło się do strat ekonomicznych w stadach bydła mlecznego.

Błędy przyczyniły się do problemów z oceną wartości hodowlanej w związku z czym hodowcy tracą zaufanie do wiarygodności tych oszacowań. Tymczasem są one podstawą ich codziennej pracy hodowlanej.

"Zwracamy się więc jeszcze raz do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o jak najszybsze rozwiązanie tej sytuacji, która stwarza coraz więcej problemów w polskich hodowlach, jak również otwiera szeroką drogę dla konkurencji w coraz bliższej przyszłości” - czytamy w piśmie federacji do MRiRW.

Pełną treść pisma można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA