PFHBiPM alarmuje. Mamy błędy w wycenie bydła

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
26-09-2018,10:35 Aktualizacja: 26-09-2018,10:35
A A A

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka poinformowała Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi o tym, że w wycenie wartości hodowlanej w ostatnim sezonie wyceny (2018.2) są liczne błędy. Wycenę realizuje Instytut Zootechniki PIB w Balicach.

Liczba błędów w oszacowaniach wartości hodowlanej, jak informuje federacja, jest bardzo duża, wręcz niedopuszczalna. Wiele z nich zostało zauważonych przez samych pracowników PFHBiPM a także hodowców.

"Najbardziej rażące były te związane z oszacowaniem wartości hodowlanej samic. Blisko 180 000 krów nie miało informacji o indeksie selekcyjnym PF. Polska Federacja przekazała do Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii MRiRW oraz Instytutu Zootechniki pełną listę błędów" czytamy w komunikacie federacji.

gruźlica bydła, bydło mleczne, krowy mleczne, choroby zwalczane z urzędu

Gruźlica bydła w powiecie kaliskim w kolejnych dwóch gospodarstwach

Ognisko gruźlicy bydła na początku lipca wybuchło w stadzie liczącym 160 krów utrzymywanym w gospodarstwie w powiecie kaliskim w woj. wielkopolskim. Po niespełna dwóch miesiącach liczba ognisk w tym regionie kraju wzrosła do trzech....

Hodowcy bydła w związku z tymi błędami nie mogli realizować pracy hodowlanej w stadach na podstawie aktualnych wyników. To zdaniem federacji z całą pewnością przyczyniło się do strat ekonomicznych w stadach bydła mlecznego.

Błędy przyczyniły się do problemów z oceną wartości hodowlanej w związku z czym hodowcy tracą zaufanie do wiarygodności tych oszacowań. Tymczasem są one podstawą ich codziennej pracy hodowlanej.

"Zwracamy się więc jeszcze raz do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o jak najszybsze rozwiązanie tej sytuacji, która stwarza coraz więcej problemów w polskich hodowlach, jak również otwiera szeroką drogę dla konkurencji w coraz bliższej przyszłości” - czytamy w piśmie federacji do MRiRW.

Pełną treść pisma można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA