Gruźlica bydła w powiecie kaliskim w kolejnych dwóch gospodarstwach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
25-09-2018,14:00 Aktualizacja: 25-09-2018,13:15
A A A

Ognisko gruźlicy bydła na początku lipca wybuchło w stadzie liczącym 160 krów utrzymywanym w gospodarstwie w powiecie kaliskim w woj. wielkopolskim. Po niespełna dwóch miesiącach liczba ognisk w tym regionie kraju wzrosła do trzech.

Służby weterynaryjne w przypadku pierwszego ogniska były zmuszone dokonać uboju wszystkich zwierząt należących do tego stada. Inspekcja weterynaryjna podejrzewała także, że gruźlica pojawiła się w drugim liczącym 100 sztuk bydła mlecznego, które mieści się w pobliskiej gminie. Niestety wyniki badań potwierdziły te obawy.

Ognisko gruźlicy zostało również potwierdzone w trzecim gospodarstwie liczącym 15 sztuk bydła. Właściciele wszystkich tych gospodarstw nie zaobserwowali żadnych objawów klinicznych mogących wskazywać na występowanie gruźlicy. Warto podkreślić, że są one położone w różnych gminach i nie mają ze sobą żadnego kontaktu.

bydło, mleko, hodowla bydła, pogłowie bydła w Polsce

W dziewięciu województwach nastąpił wzrost pogłowia bydła

Korzystne warunki naturalne do chowu bydła oraz utrzymujący się popyt eksportowy na polską wołowinę, przede wszystkim ze strony krajów UE, sprzyjają wzrostowi pogłowia bydła w naszym kraju. W czerwcu 2018 r. krajowe pogłowie bydła...

- Póki co nie wiemy co było przyczyną pojawienia się gruźlicy w stadach bydła. Właściciele gospodarstw w których wybuchły ogniska i wszystkie osoby w nich mieszkające zostały przebadane i są zdrowe. Tym samym nie były one wektorami tego patogenu co nie oznacza jednak, że w dalszych badaniach nie należy brać tego pod uwagę - tłumaczy w rozmowie z naszym portalem powiatowa lekarz weterynarii w Kaliszu Joanna Kokot-Ciszewska.

Powiatowa lekarz weterynarii z Kalisza podkreśla również, że wszystkie te gospodarstwa przestrzegają zasad bioasekuracji, a ich właściciele są świadomi zagrożenia nie tylko ze strony gruźlicy bydła ale także innych jednostek chorobowych.

Aby zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenianiu się tej choroby hodowcy bydła w powiecie kaliskim, ale nie tylko, powinni utrzymywać podwyższone zasady bioasekuracji w swoim gospodarstwie w postaci co najmniej mat dezynfekcyjnych wyłożonych przed wjazdem na jego teren. Ponadto odzież i obuwie przeznaczone do pracy przy zwierzętach powinny być używane wyłącznie w oborze.

Więcej informacji na temat nowych ognisk gruźlicy bydła oraz samej choroby można znaleźć w najnowszym numerze Hoduj z Głową Bydło. ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA