Hodowcy otrzymają dopłaty do zakupu czystorasowych jałówek mięsnych?
Hodowcy bydła mięsnego, którzy będą chcieli zakupić czystorasowe jałówki ras mięsnych, być może otrzymają do nich wsparcie.
Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego chce wdrożenia pomocy dla hodowców, którzy zdecydują się na zakup czystorasowych jałówek ras mięsnych.
– Chcemy, aby hodowcy bydła mięsnego, którzy posiadają stada, które składają się z krów mieszańcowych, mogli wymienić je kupując jałówki, czy to niecielne, czy cielne – mówi Jacek Klimza, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, dodając:

Kolejny wyraźny wzrost cen skupu bydła
– Nazwaliśmy to programem wymiany stada i wysłaliśmy nasz projekt do ministerstwa rolnictwa z prośba o opinię. Wiem, że ministerstwo wyraziło nim swoje zainteresowanie.
Materiał hodowlany jest dzisiaj bardzo drogi. Wielu hodowców i producentów bydła mięsnego nie stać więc na zakup jałówek czystorasowych.
– W myśl programu będą oni mogli wymienić stado, maksymalnie do 20 sztuk mamek, na jałówki i otrzymać na nie wsparcie tak, jak obecnie jest ono przydzielane do zakupowanych buhajów. To dofinansowanie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie – mówi Jacek Klimza, dodając:
– W myśl przepisów Unii Europejskiej nie można dotować czegoś, co zwiększa produkcję, ale coś, co zwiększa jej jakość. Dlatego proponujemy dopłatę do każdej jałówki, która zastąpi obecną krowę w stadzie w myśl sztuka za sztukę. Tak jak wspomniałem, mechanizm ten będzie dotyczył stad liczących do 20 zwierząt.
PZHiPBM zaproponował, aby do każdej czystorasowej jałówki niecielnej dopłata wyniosła 3 tys. złotych, a cielnej 5 tys.
Krowy, które rolnik wymieni na jałówki, będzie musiał sprzedać do rzeźni.
– Czekamy, aż ministerstwo pozytywnie odniesie się do naszego projektu. Jeśli wejdzie on w życie będzie doskonałym uzupełnieniem programu dopłat do zakupu czystorasowych buhajów. Byłby też kolejnym krokiem do tego, aby Polska na większą skalę zaczęła produkować cielęta na opas, których istotnie nam brakuje – podsumowuje Jacek Klimza.
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"
Nasz magazyn można zaprenumerować w tradycyjnej formie TUTAJ oraz w e-prenumeracie TUTAJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)