Polska orędownikiem efektywnych rozwiązań dla klimatu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP Tomasz Grodecki, (zac) | redakcja@agropolska.pl
23-04-2016,9:00 Aktualizacja: 23-04-2016,9:04
A A A

Polska jest orędownikiem efektywnych rozwiązań służących ochronie klimatu - powiedziała premier Beata Szydło podczas wystąpienia na forum ONZ. Dodała, że odpowiednie wykorzystanie lasów może znacząco przyczynić się do ograniczenia zmian klimatycznych.

Premier Beata Szydło złożyła w piątek w głównej siedzibie ONZ w Nowym Jorku podpis w imieniu Polski pod globalnym porozumieniem klimatycznym wynegocjowanym w Paryżu pod koniec 2015 roku.

Premier podkreśliła, że zmiany klimatyczne są jednym z największych zagrożeń dla ludzkości.

porozumienie klimatyczne, Beata Szydło, ONZ, Nowy Jork, klimat, środowisko, ochrona środowiska

Premier Szydło podpisała porozumienie klimatyczne

Beata Szydło złożyła w piątek w głównej siedzibie ONZ w Nowym Jorku podpis w imieniu Polski pod globalnym porozumieniem klimatycznym wynegocjowanym w Paryżu pod koniec 2015 roku. W ceremonii bierze udział około 60 szefów państw i...
- Tutaj w Nowym Jorku po raz kolejny dajemy wyraz politycznej i społecznej woli kontynuacji globalnych działań na rzecz neutralności klimatycznej i zrównoważonego rozwoju - powiedziała.

- To, czy uda się powstrzymać zmiany klimatu, jest uzależnione od faktycznych działań przez wszystkie strony porozumienia. Polska warunkuje swoje zaangażowanie od jego prawdziwie globalnego charakteru, a w szczególności od zaangażowania największych gospodarek - podkreśliła premier.

- Efektywne wdrożenie porozumienia to wyzwanie dla nas wszystkich i nasza wspólna odpowiedzialność. W Polsce wiemy, jak trudno dokonać redukcji przy jednoczesnym utrzymaniu rozwoju gospodarczego. Porozumienie paryskie daje jednak szansę wyboru przez każdy kraj najlepszych możliwych polityk i technologii, które odpowiadają kryteriom efektywności środowiskowej, ekonomicznej oraz uwarunkowaniom krajowym - dodała.

polityka klimatyczna, szczyt klimatyczny, redukcja gazów cieplarnianych

Polityka klimatyczna dzieli państwa Wspólnoty

Państwa Europy Zachodniej chciałyby, aby na skutek zawarcia globalnego porozumienia klimatycznego w Paryżu UE przyjęła ambitniejsze cele w sprawie redukcji gazów cieplarnianych. Polska zapowiada propozycję w sprawie roli lasów w...
Szydło zaznaczyła, że kraje UE, podobnie jak państwa reszty świata, nie są jednorodne, a gospodarki i systemy energetyczne "wymagają uzgodnienia niekonwencjonalnych rozwiązań", które umożliwią osiągnięcie celów porozumienia.  - Jestem pewna, że prace legislacyjne nad porozumieniem zostaną szybko ukończone z sukcesem - dodała.

- Polska jest orędownikiem efektywnych i praktycznych rozwiązań. Jesteśmy szczególnie zadowoleni z uznania roli pochłaniaczy i zbiorników gazów cieplarnianych, w tym lasów, jako czynników równoważących światowy bilans emisyjny. Odpowiednie wykorzystanie lasów może w znacznym stopniu przyczynić się do zmniejszenia skali zmian klimatu. Polska będzie wspierać działania w tym zakresie - zaznaczyła Szydło.

Premier wezwała też do solidarności z państwami, które najbardziej odczują negatywne skutki zmian klimatu.

- Powodzenie obrony klimatu, poprawy warunków tych państw, które są dzisiaj w najtrudniejszej sytuacji, zależy od zaangażowania nas wszystkich i dobrze, że jest dzisiaj podpisane, ale wszyscy musimy ratyfikować te postanowienia, abyśmy mogli ze spokojem powiedzieć, że przyszłość naszej planety jest sprawą nas wszystkich - zakończyła.

wiesław dembek, Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach, wykorzystanie wody w rolnictwie

Woda coraz ważniejsza dla rolnictwa i klimatu

Profesor Wiesław Dembek przekonuje, że woda w środowisku przyrodniczym, a zwłaszcza dla rolnictwa staje się coraz ważniejsza. Wody w Polsce raczej nie zabraknie, ale są z nią problemy w okresach wzrostu roślin. - Wody nam raczej nie zabraknie, ale...
W piątek premier ma jeszcze zaplanowane spotkanie z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem.

Podpisy pod porozumieniem złożyli w piątek przedstawiciele 175 krajów, potem przez rok dokument zostanie otwarty do podpisu przez pozostałe 20 krajów, które uczestniczyły w paryskiej konferencji.

Celem nowego porozumienia klimatycznego krajów ONZ, które zostało zawarte w Paryżu 12 grudnia ubiegłego roku, jest utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie mniejszym niż 2 stopnie Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur do 1,5 stopnia.

Po piątkowej uroczystości w wielu krajach wymagane będzie jeszcze głosowanie w parlamencie. Porozumienie wejdzie w życie po ratyfikacji przez co najmniej 55 krajów odpowiedzialnych za 55 proc. emisji gazów cieplarnianych wyprodukowanych przez człowieka. Szacuje się, że może to nastąpić w przyszłym roku.

Stany Zjednoczone i Chiny razem odpowiadają za niemal 40 proc. emisji. Oba kraje zapowiedziały, że ratyfikują porozumienie w bieżącym roku.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj