Rolnicy oskarżają, ANR odpiera zarzuty. Kłócą się o ceny ziemi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
15-12-2014,10:45 Aktualizacja: 19-01-2015,12:42
A A A
Agencja Nieruchomości Rolnych celowo podbija ceny ziemi - twierdzą zachodniopomorscy rolnicy. Ich zdaniem urzędnicy takie wytyczne dostali z Warszawy. Agencja wszystkiemu zaprzecza.
 
Najwyższa cena za hektar, jaką w tym roku osiągnięto podczas przetargu na Pomorzu Zachodnim to blisko 70 tysięcy złotych - informuje Polskie Radio Szczecin. Średnio rolnicy płacą za niego około 22 tysięce i są to jedne z najwyższych stawek w kraju. 
 
Zdaniem Edwarda Kosmala z rolniczej "Solidarności", to zamierzone działanie na zlecenie szefa centrali ANR, który nakazał narzucanie jak najwyższych stawek. - Przykładowo w gminie Pyrzyce w ciągu roku wycena gruntów wzrosła o 100 procent. A na sprzedaż jest tam wystawionych bardzo mało gruntów - mówi.  
 
Wszystkiemu zaprzecza szef szczecińskiego oddziału ANR. Robert Zborowski zapewnia, że agencji nie zależy na podbijaniu cen. Jak dodaje, zbyt wysokie stawki zniechęciłyby po prostu kupujących. - Nie wpływamy na to, aby biegły podnosił cenę. To nie jest w interesie ANR - mówi rozgłośni. 
 
Jego zdaniem, wysokie ceny to efekt dużej konkurencji o atrakcyjną ziemię. Zainteresowanych jest sporo, bo wszyscy chcą zdążyć przed 2016 rokiem. Wtedy dojdzie do uwolnienia rynku i grunty rolne będą mogli kupić również obcokrajowcy.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu