Polska spada w Indeksie Wolności Gospodarczej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-02-2017,9:40 Aktualizacja: 17-02-2017,10:03
A A A

W tegorocznym Indeksie Wolności Gospodarczej The Heritage Foundation i The Wall Street Journal Polska zajęła 45. miejsce na świecie. Rok temu była na 39. pozycji, a w 2015 na 42. Wskaźnik wolności gospodarczej wyniósł u nas 68,3 pkt.

Według Warsaw Enterprise Institute, polskiego partnera raportu, nasz wskaźnik, który pogorszył się przez rok o punkt w dużej mierze wynika ze wzrostowej dynamiki reform innych państw, co pozwoliło im wysunąć się przed Polskę.

pkb, produkt krajowy brutto, wzrost gospodarczy, gospodarka, ministerstwo rozwoju

Bruksela obniża prognozę wzrostu PKB dla Polski

Polski produkt krajowy brutto wzrósł w 2016 roku o 2,8 proc., a w 2017 roku wzrośnie o 3,2 proc. - oceniła Komisja Europejska w najnowszych prognozach gospodarczych. W listopadzie ub. roku KE prognozowała wzrost o 3,1 proc. w 2016 r. i o 3,4...

Średnia globalna wolność gospodarcza wzrosła w tegorocznym indeksie o 0,2 pkt., do rekordowego poziomu 60,9 pkt. Z kolei średnia dla Europy wyniosła 68 pkt.

- Tegoroczna pozycja Polski pod względem punktów dała nam wynik powyżej średniej światowej i europejskiej. W stosunku do 2013 roku, kiedy zmieniła się metodologia, urośliśmy w sumie o 2,3 pkt. Od roku 2008, co kilka lat, Polska przeżywała drobne załamania w drodze do pełnej wolności. Często przy tak małych odchyleniach wynika to nie z tego, co się dzieje w Polsce, ale z tego co dzieje się w naszym otoczeniu. Istotny jest trend wzrostowy, który trwa cały czas od 2008 roku - powiedział Tomasz Wróblewski, prezes Warsaw Enterprise Institute na prezentacji indeksu.

Według raportu pierwsza piątka krajów świata pod względem wolności gospodarczej to: Hong Kong, Singapur, Nowa Zelandia, Australia i Szwajcaria. W Europie pierwsza trójka to: Szwajcaria, Estonia i Irlandia.

Obecna podczas prezentacji wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała, że nasz spadek w rankingu jest niewielki i ciągle pozwala mieścić się Polsce na nienajgorszej pozycji. Zauważyła, że w tegorocznym rankingu wyprzedziliśmy nie tylko Białoruś, Ukrainę, Słowację, czy Węgry, ale również Włochy, Francję, Hiszpanię czy Belgię.

Indeks Wolności Gospodarczej obejmuje 180 państw w tym 44 w Europie.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu